11 Years Factory wholesale melamine chip and dip plate Wholesale to Muscat
11 Years Factory wholesale melamine chip and dip plate Wholesale to Muscat Detail:
| Specification | |
| Item Name | 13inch Round Melamine Chip and Dip Plate |
| Item No. | PT070 |
| Shape | Round |
| Body Color | White |
| Decal Color | 4 colors print |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 6pcs/box,24pcs/carton |
| Dimensions | |
| Length | 33 cm |
| Width | 33 cm |
| Height | 2.4 cm |
| Capacity | N/A |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 6.5 |
| Shipping Weight (kg) | 7.7 |
Product detail pictures:





Related Product Guide:
Choosing The Best Dog Bowl and Feeder for Your Dog
Top Ten Power Toothbrushes
To constantly improve the management system by virtue of the rule of "sincerely, good faith and quality are the base of enterprise development", we widely absorb the essence of related products internationally, and constantly develop new products to meet the demands of customers for 11 Years Factory wholesale melamine chip and dip plate Wholesale to Muscat, The product will supply to all over the world, such as: Honduras , Denver , Mecca , Our staffs are rich in experience and trained strictly, with qualified knowledge, with energy and always respect their customers as the No. 1, and promise to do their best to deliver the effective and individual service for customers. The Company pays attention to maintaining and developing the long-term cooperation relationship with the customers. We promise, as your ideal partner, we'll develop a bright future and enjoy the satisfying fruit together with you, with persisting zeal, endless energy and forward spirit.
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
Innovasians mini –series on changing human impact on the environment and our own health
Innovasians’ UNIQUE edible bowls with NO impact on the environment
Want to transfer a photographic image to almost ANY surface? With the inkjet transfer process, you print the image on a sheet of wax paper so that it can be transferred to another surface or material. In this video tutorial, Nick Tobier shows step-by-step how to create an inkjet transfer.
Created by University of Michigan School of Art & Design faculty Rebekah Modrak in conjunction with her new book, Reframing Photography: http://www.reframingphotography.com/
This is a reputable company, they have a high level of business management, good quality product and service, every cooperation is assured and delighted!











