Wholesale Price melamine promotional gift for Jordan Manufacturer
Wholesale Price melamine promotional gift for Jordan Manufacturer Detail:
| Specification | |
| Item Name | Melamine Promotinal Gift |
| Item No. | BW250 |
| Shape | Square |
| Body Color | White |
| Decal Color | 4 colors print (if need) |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 48sets/carton |
| Dimensions | |
| Length | 14 cm |
| Width | 14 cm |
| Height | 4 cm |
| Capacity | N/A |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 6.3 |
| Shipping Weight (kg) | 7.5 |
Product detail pictures:




Related Product Guide:
The Benefits Of Using Silicone Kitchen Utensils
Affordable Types of Dinnerware Sets
We attempt for excellence, company the customers", hopes to be the top cooperation team and dominator company for personnel, suppliers and customers, realizes price share and continual marketing for Wholesale Price melamine promotional gift for Jordan Manufacturer, The product will supply to all over the world, such as: The Swiss , Peru , New Zealand , The credibility is the priority, and the service is the vitality. We promise we have now the ability to offer excellent quality and reasonable price items for customers. With us, your safety is guaranteed.
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
Kitchens are always a beehive of activity so the honeycomb pattern on this silicone hot pad seems appropriate. This very slow-to-conduct heat silicone pad is also perfect for use as a non-skid trivet to protect your delicate surfaces. Try using it to open those tough lids too. Heat resistant to 450º F. Dishwasher safe.
http://www.lemonpoppyinc.com/product/silicone-hot-pad-trivet/
Watch Dimitra Rizzi introduce the new Evolution™ Plate Cover & Bowl Lids at G.E.T.
Check out what G.E.T. has to offer: http://get-melamine.com/collection/evolution-reusable-plate-covers-and-lids
Perfect services, quality products and competitive prices, we have work many times, every time is delighted, wish continue to maintain!










