Wholesale Price melamine bowl with handle to Somalia Importers
Wholesale Price melamine bowl with handle to Somalia Importers Detail:
| Specification | |
| Item Name | 8inch Two Tone Melamine Bowl with handle |
| Item No. | BW270 |
| Shape | Round with handle |
| Body Color | Blue |
| Decal Color | 4 colors print (if need) |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 4pcs/box,12pcs/carton |
| Dimensions | |
| Length | 20.5 cm |
| Width | 26.5 cm |
| Height | 13.5 cm |
| Capacity | N/A |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | with anti-slip bottom rubber |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 8 |
| Shipping Weight (kg) | 9.2 |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Choosing The Best Dog Bowl and Feeder for Your Dog
The Benefits Of Using Silicone Kitchen Utensils
With our excellent administration, strong technical capability and strict excellent control method, we carry on to offer our clients with responsible good quality, reasonable costs and great companies. We intention at becoming considered one of your most responsible partners and earning your pleasure for Wholesale Price melamine bowl with handle to Somalia Importers, The product will supply to all over the world, such as: Danish , Netherlands , Estonia , Each product is carefully made, it will make you satisfied. Our merchandise in the production process have got strictly monitored, because it is only to supply you the best quality, we'll feel confident. High production costs but low prices for our long-term cooperation. You can have a variety choices and the value of all types are same reliable. If you have any question, do not hesitate to ask us.
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
For More Info or to Buy Now: http://www.hsn.com/products/seo/8176684?rdr=1&sourceid=youtube&cm_mmc=Social-_-Youtube-_-ProductVideo-_-500366
Curtis Stone Coffee and Spice Grinder
Are you searching for the freshest cup of coffee? Shake up your morning routine with Curtis’s grinder. The transparent cover lets you monitor your grind to…
Prices shown on the previously recorded video may not represent the current price. View hsn.com to view the current selling price. HSN Item #500366
High Quality, High Efficiency, Creative and Integrity, worth having long-term cooperation! Looking forward to the future cooperation!











