Wholesale Price China melamine outdoor dinnerware to Croatia Manufacturers
Wholesale Price China melamine outdoor dinnerware to Croatia Manufacturers Detail:
| Specification | |
| Item Name | Melamine Outdoor Dinnerware |
| Item No. | TZ002 |
| Shape | Round |
| Body Color | White |
| Decal Color | 4 colors print (if need) |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 12sets/carton |
| Dimensions | |
| Length | 28 cm |
| Width | 8 cm |
| Height | 28 cm |
| Capacity | N/A |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 5.6 |
| Shipping Weight (kg) | 6.6 |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Choosing The Best Dog Bowl and Feeder for Your Dog
Top Ten Power Toothbrushes
It adheres to the tenet "Honest, industrious, enterprising, innovative" to develop new products constantly. It regards customers, success as its own success. Let us develop prosperous future hand in hand for Wholesale Price China melamine outdoor dinnerware to Croatia Manufacturers, The product will supply to all over the world, such as: French , Nepal , Mexico , We hope to have long-term cooperation relationships with our clients. If you are interested in any of our products, make sure you do not hesitate to send enquiry to us/company name. We ensure that you can be totally satisfied with our best solutions!
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
cnc router for engraving melamine board.
if you are interested in his machine ,my whatsapp is 0086 15216401275 skype . sales05@yihaicnc.com
For More Info or to Buy Now visit: http://www.theshoppingchannel.com/temp-tations/Oven-to-Table/temp-tations-Absolutely-Grape-3-Piece-Baker-Set-with-Serving-Tray/pages/productdetails?nav=R:510442&cmpid=VD_YT_510442
Make any gathering a little more exciting with the help of this temp-tations® Absolutely Grape 3 Piece Baker Set with Serving Tray. You can prep, cook, serve and store directly in these pieces that are all oven, microwave, freezer, fridge and dishwasher safe. The artisan hand-painted quality of these pieces will make a great addition to any home and kitchen.
• Made of: ceramic
• Design: Absolutely grape
• Ceramic pieces are oven safe to 500 degrees F
• Size: 2-qt Baker: 8 7/8″W x 8 7/8″L x 2 7/8″H (Square); 7-oz Ramekins: 3 3/4″W x 3 3/4″L x 2 5/8″H; Serving Tray: 9″W x 15 7/8″L x 1 3/8″H; 2-qt Baker: 8 3/4″W x 11 3/8″L x 3 1/4″H (Oval); 7-oz Ramekins: 4 3/4″W x 4 7/8″L 3 3/4″H; Serving Tray: 11 7/8″W x 15 5/8″L x 3/8″H
• Made in China
Includes:
• Ceramic Baker (2-qt)
• (2) Ceramic Ramekins (7-oz)
• Ceramic Serving Tray
Hope that the company could stick to the enterprise spirit of "Quality, Efficiency, Innovation and Integrity", it will be better and better in the future.











