Wholesale Price China melamine coasters Export to Singapore
Wholesale Price China melamine coasters Export to Singapore Detail:
| Specification | |
| Item Name | 4inch Melamine Coasters |
| Item No. | PT175 |
| Shape | Round |
| Body Color | Colorful |
| Decal Color | 4 colors print |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 40pcs/box,400pcs/carton |
| Dimensions | |
| Length | 10 cm |
| Width | 10 cm |
| Height | 0.4 cm |
| Capacity | N/A |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 12.4 |
| Shipping Weight (kg) | 13.5 |
Product detail pictures:





Related Product Guide:
Benefits of Melamine Dinnerware
Top Ten Power Toothbrushes
Every member from our high efficiency sales team values customers' needs and business communication for Wholesale Price China melamine coasters Export to Singapore, The product will supply to all over the world, such as: Sweden , Colombia , Jakarta , We are adhering to the philosophy of "attracting customers with the best products and excellent service". We welcome customers, business associations and friends from all parts of the world to contact us and seek cooperation for mutual benefits.
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
This week, Chris-Rachael gets to revel in her love of all Trekkie kitchen gadgets when we review both the Starship Enterprise Pizza Cutter AND the Starship Enterprise Spatula! As is too often the case with geeky kitchen gadgets, only one does its job well.
Covet a shiny Starship Enterprise pizza cutter of your very own? Then get ready for some hashtag wars! Give us your best Star Trek related food pun on twitter with the hashtag #kitchenoverlord.
The one that makes us laugh the hardest gets to command their very own vessel. Just remember not to detach the saucer section, because this pizza cutter doesn’t come with a battle bridge knife hidden inside.
I have had this for quite a while. Pretty rare. Try to find one of these elsewhere. A similar to Bakelite. I love old stuff. No scratches chips or breaks.
We always believe that the details decides the company's product quality, in this respect, the company conform our requirements and the goods are meet our expectations.











