Wholesale Distributors for melamine two tone ashtray to Puerto Rico Manufacturer
Wholesale Distributors for melamine two tone ashtray to Puerto Rico Manufacturer Detail:
| Specification | |
| Item Name | 5inch Round Melamine Two Tone Ashtray |
| Item No. | AT071 |
| Shape | Round |
| Body Color | White |
| Decal Color | 4 colors print (if need) |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 12pcs/box,72pcs/carton |
| Dimensions | |
| Length | 12.9 cm |
| Width | 12.9 cm |
| Height | 3.5 cm |
| Capacity | N/A |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 10 |
| Shipping Weight (kg) | 11.3 |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Benefits of Melamine Dinnerware
The Benefits Of Using Silicone Kitchen Utensils
Our purpose is to fulfill our clients by offering golden company, great price and premium quality for Wholesale Distributors for melamine two tone ashtray to Puerto Rico Manufacturer, The product will supply to all over the world, such as: Salt Lake City , Benin , Amsterdam , With the growing of the company, now our products sold and served at more than 15 countries around the world,such as Europe,North America,Middle-east,South America,Southern Asia and so on. As we bear in our mind that innovation is essential to our growth, new product development is constantly.Besides, Our flexible and efficient operation strategies,High quality products and competitive prices are exactly what our customers are looking for. Also a considerable service brings us good credit reputation.
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
Dalebrook Risers and Pedestals. Copyright Dalebrook Supplies Ltd. For further information please visit www.dalebrook.com.
Want to transfer a photographic image to almost ANY surface? With the inkjet transfer process, you print the image on a sheet of wax paper so that it can be transferred to another surface or material. In this video tutorial, Nick Tobier shows step-by-step how to create an inkjet transfer.
Created by University of Michigan School of Art & Design faculty Rebekah Modrak in conjunction with her new book, Reframing Photography: http://www.reframingphotography.com/
The company account manager has a wealth of industry knowledge and experience, he could provide appropriate program according our needs and speak English fluently.











