Wholesale Distributors for melamine meal tray to Indonesia Manufacturers
Wholesale Distributors for melamine meal tray to Indonesia Manufacturers Detail:
| Specification | |
| Item Name | 11.5inch Melamine Meal Tray |
| Item No. | TR079 |
| Shape | Rectangle |
| Body Color | Red |
| Decal Color | 4 colors print (if need) |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 3pcs/box,12pcs/carton |
| Dimensions | |
| Length | 29 cm |
| Width | 22 cm |
| Height | 3.5 cm |
| Capacity | N/A |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 7.8 |
| Shipping Weight (kg) | 8.8 |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
The Benefits Of Using Silicone Kitchen Utensils
Top Ten Power Toothbrushes
Our solutions are widely recognized and trusted by consumers and will meet up with constantly developing financial and social requires for Wholesale Distributors for melamine meal tray to Indonesia Manufacturers, The product will supply to all over the world, such as: New Delhi , Barcelona , Johannesburg , We also have the strong ability of integration to supply our best service, and plan to build the warehouse in the different countries around the world, that will probably be more conveniently to service our customers.
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
Frostone collection of Melamine buffetware. Dishwasher safe but not recommended for microwave use. Attractive mottled effect on larger pieces.
Product Launced at 2012 Hotelympia at ExCel London.
Presented by John Temple from table Craft.
Tel: 0161 483 6256
Email: sales@stephensons.com
The company can keep up with the changes in this industry market, product updates fast and the price is cheap, this is our second cooperation, it's good.










