Wholesale Discount melamine ice cream bowls for Brasilia Importers
Wholesale Discount melamine ice cream bowls for Brasilia Importers Detail:
| Specification | |
| Item Name | 4inch Round Melamine Ice cream bowl |
| Item No. | BW207 |
| Shape | Round |
| Body Color | Colorful |
| Decal Color | 4 colors print (if need) |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 12pcs/box,72pcs/carton |
| Dimensions | |
| Length | 10 cm |
| Width | 10 cm |
| Height | 6.5 cm |
| Capacity | N/A |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | Melamine Ice Cream Spoon |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 5.3 |
| Shipping Weight (kg) | 6.5 |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Top Ten Power Toothbrushes
Affordable Types of Dinnerware Sets
We believe in: Innovation is our soul and spirit. Quality is our life. Shopper need is our God for Wholesale Discount melamine ice cream bowls for Brasilia Importers, The product will supply to all over the world, such as: Gabon , Greece , Chile , "Make the women more attractive "is our sales philosophy. "Being customers' trusted and preferred brand supplier" is the goal of our company. We are strict with every part of our work. We sincerely welcome friends to negotiate business and start cooperation. We hope to join hands with friends in different industries to create a brilliant future.
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
Not all melamine is evil! Despite what you might expect after my review of the Doctor Who melamine plate set, I ‘m pretty fond of this lightweight tea tray. Sure, you can’t lick it, put it in the dishwasher, or (worst of all) microwave it, but if your daily routine includes microwaving entire trays of tea, maybe someone needs to show up in a blue box to give you a refresher on the joys of electric kettles.
___
For every day of the Kickstarter for “Dining With the Doctor: Regenerated,” Kitchen Overlord is reviewing a different geeky kitchen gadget so you can decide which ones are worth your hard earned cash.
This is a tutorial on how to clean the white Apple Watch Wristband using only warm water and a special sponge. And thanks to my beautiful friend Anastasia now i know that the sponge is a Melamine Sponge.
Twitter – http://twitter.com/_Ovi
Instagram – http://instagram.com/ovibro
___
Music
Ancient – https://soundcloud.com/memorecks/ancient?in=memorecks/sets/camcorder-ep
This company has a lot of ready-made options to choose and also could custom new program according to our demand, which is very nice to meet our needs.











