Wholesale 100% Original melamine kids dinnerware to New Delhi Factories
Wholesale 100% Original melamine kids dinnerware to New Delhi Factories Detail:
| Specification | |
| Item Name | Melamine Kids Dinnerware |
| Item No. | TZ009 |
| Shape | Round |
| Body Color | White |
| Decal Color | 4 colors print (if need) |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 12sets/carton |
| Dimensions | |
| Length | 23 cm |
| Width | 6 cm |
| Height | 23 cm |
| Capacity | N/A |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 3.9 |
| Shipping Weight (kg) | 5 |
Product detail pictures:





Related Product Guide:
Benefits of Melamine Dinnerware
Choosing The Best Dog Bowl and Feeder for Your Dog
It adheres for the tenet "Honest, industrious, enterprising, innovative" to develop new products and solutions continuously. It regards shoppers, success as its individual success. Let us produce prosperous future hand in hand for Wholesale 100% Original melamine kids dinnerware to New Delhi Factories, The product will supply to all over the world, such as: Bogota , Bulgaria , Chile , There are advanced producing & processing equipment and skilled workers to ensure the merchandise with high quality. We've got found an excellent before-sale, sale, after-sale service to ensure the customers that could rest assured to make orders. Until now our merchandise are now moving on fast and very popular in South America, East Asia, the Middle east, Africa, etc.
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
Joyful Plasticware offers Plastic Serving Trays. These Plastic Trays are available in various shapes and sizes. Manufactured with premium quality plastic materials they ensure high degree of performance. These plastic serving trays are also available in different exotic colors.
We also take corporate and promotion trays bulk order.
Plastic Serving Trays are used for serving food or snacks for the guest or any other thing. These trays appears very stylish and elegant in design and also available at economical prices. We offer different trays like Celebration, Welcome, Liberty, Italia, German, Party, Elegance, Olympus, Harmony, Dynesty, Sapphire.
For more details visit our website www.joyful.co.in
World renowned Chef Wolfgang Puck brings his latest cookware, bakeware, kitchen gadgets and appliances.
Prices shown on the previously recorded video may not represent the current price. View hsn.com to view the current selling price.SHOP NOW http://www.hsn.com
The manufacturer gave us a big discount under the premise of ensuring the quality of products, thank you very much, we will select this company again.










