Well-designed melamine two tone bowl to Cologne Factory
Well-designed melamine two tone bowl to Cologne Factory Detail:
| Specification | |
| Item Name | 7inch Round Melamine Two Tone Bowl |
| Item No. | BW256 |
| Shape | Round |
| Body Color | White/Off White |
| Decal Color | 4 colors print (if need) |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 4pcs/box,24set/carton |
| Dimensions | |
| Length | 18 cm |
| Width | 18 cm |
| Height | 12 cm |
| Capacity | N/A |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 6.2 |
| Shipping Weight (kg) | 7.3 |
Product detail pictures:



Related Product Guide:
Affordable Types of Dinnerware Sets
Benefits of Melamine Dinnerware
With a positive and progressive attitude to customer's interest, our company continuously improves our product quality to meet the needs of customers and further focuses on safety, reliability, environmental requirements, and innovation of Well-designed melamine two tone bowl to Cologne Factory, The product will supply to all over the world, such as: Belize , Paraguay , Namibia , Our company has already have pass the ISO standard and we are fully respect our customer 's patents and copyrights. If the customer provides their own designs, We will guarantee that they will be the only one can have that products. We hoping that with our good products can bring our customers a great fortune.
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
http://www.familytravelcentre.co.uk
Lets take a look at whats included with one of our hire motorhomes. In this video Matt takes us through whats included. We look at the kit included with a 4-berth motorhome. With a 6-berth you get 6 of everything where appropriate of course and so on!
You can view the list on our website. We also feature a list of items to consider packing to bring with you from home – all based on our own years of motorhoming roadtrip experience.
We crate everything up so you can easily pack the motorhome where you want it to be. This also enables us to stock take effectively and clean the motorhome after your holiday more efficiently. Its a simple system that works really well. Going into Europe? Then we include the Euro travel pack which includes headlight beam adapters, hi-viz vests, spare lamp kit and as of 1st July 2012, 2 x breathalysers.
So, included with the 4 berth is:
Crate 1 — Tableware
4 x Plastic wine glasses
4 x plastic cups
4 x Tumblers
1 x large chopping board
1 x small chopping board
4 x melamine plates
4 x side plates
4 x dessert bowls
2 x plastic mixing bowls
salt and pepper
1 x spatula
1 x tongs
1 x potato masher
4 x kids knives fork
1 x spoon
1 x spork
wooden spoon
wooden spatula
potato peeler
bottle opener
cork screnk
grater
sieve spoon
tin opener
bbq lighter
3 x sharp knives
knives
forks
spoons
teaspoons
cafetiere
toaster
roasting dish
electric kettle
Gas Kettle
measuring jug
frying pan
3 x saucepans & lids
colander
oven glove
tea towel
complimentary set of:
biscuits
tea
coffee
sugar
coffee beans
cafetiere
baking foil
dustpan brush
jey cloths
washing up liquid
cooking oil
air freshener
scourer sponge
hand soaps x2
kitchen roll
washing up brush
flash wipes
toilet rolls
levelling ramps
water hose – 3m & 10m
Imperial & metric hose adapters
Mains hookup cable
Chairs
Stool
See all the information you need at http://www.familytravelcentre.co.uk and click on hire.
This company can be well to meet our needs on product quantity and delivery time, so we always choose them when we have procurement requirements.











