Well-designed christmas melamine dinnerware to Chile Manufacturers
Well-designed christmas melamine dinnerware to Chile Manufacturers Detail:
| Specification | |
| Item Name | Christmas Melamine Dinner set |
| Item No. | TZ001 |
| Shape | Round |
| Body Color | White |
| Decal Color | 4 colors print (if need) |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 10sets/carton |
| Dimensions | |
| Length | 37 cm |
| Width | 9 cm |
| Height | 27 cm |
| Capacity | N/A |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 5.9 |
| Shipping Weight (kg) | 6.8 |
Product detail pictures:



Related Product Guide:
Benefits of Melamine Dinnerware
The Benefits Of Using Silicone Kitchen Utensils
Now we have superior devices. Our solutions are exported to your USA, the UK and so on, enjoying a superb name between customers for Well-designed christmas melamine dinnerware to Chile Manufacturers, The product will supply to all over the world, such as: Danish , Salt Lake City , Amman, When It produced, it making use of the world's major method for reliable operation, a low failure price, it appropriate for Jeddah shoppers choice. Our enterprise. s situated inside the national civilized cities, the website traffic is very hassle-free, unique geographical and financial circumstances. We pursue a "people-oriented, meticulous manufacturing, brainstorm, make brilliant" company philosophy. Strict good quality management, fantastic service, affordable cost in Jeddah is our stand around the premise of competitors. If needed, welcome to make contact with us by our web page or phone consultation, we'll be delighted to serve you.
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
This video shows how watercolor paints behave on different types of palettes. You can see folding metal, folding plastic and porcelain palette (plate). There is big difference depending on the surface on which you mix your watercolor washes. The best surface for watercolor is porcelain. You don’t have to buy new expensive porcelain palette. Regular dinner plate is as good as expensive palettes.
—————————————————
Znajdziesz mnie tutaj:
Moja strona: http://www.malarstwobotaniczne.pl/
Facebook POLSKI: https://www.facebook.com/MalarstwoBotaniczne/
—————————————————
You can find me here:
Website [ENGLISH}: http://www.esperoart.com/
Facebook [ENGLISH]: https://www.facebook.com/esperoart/
—————————————————
E-mail [DLA OSÓB PISZĄCYCH PO POLSKU]: kontakt@malarstwobotaniczne.pl
E-mail [FOR ENGLISH SPEAKERS]: esperoart@gmail.com
—————————————————
Credits:
Music in this video:
“Monkeys Spinning Monkeys” Kevin MacLeod (incompetech.com)
Licensed under Creative Commons: By Attribution 3.0
http://creativecommons.org/licenses/by/3.0/
Speaking of this cooperation with the Chinese manufacturer, I just want to say"well dodne", we are very satisfied.











