Trending Products melamine waste bin to Japan Manufacturers
Trending Products melamine waste bin to Japan Manufacturers Detail:
| Specification | |
| Item Name | Fashion Melamine Waste Bin |
| Item No. | CP104 |
| Shape | Triangle |
| Body Color | Black |
| Decal Color | 4 colors print (if need) |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 3pcs/box,12pcs/carton |
| Dimensions | |
| Length | 20 cm |
| Width | 20 cm |
| Height | 27 cm |
| Capacity | N/A |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 8.1 |
| Shipping Weight (kg) | 9.6 |
Product detail pictures:

Related Product Guide:
The Benefits Of Using Silicone Kitchen Utensils
Affordable Types of Dinnerware Sets
With our leading technology at the same time as our spirit of innovation,mutual cooperation, benefits and development, we are going to build a prosperous future alongside one another with your esteemed enterprise for Trending Products melamine waste bin to Japan Manufacturers, The product will supply to all over the world, such as: Benin , Dubai , Romania , In order to carry out our goal of "customer first and mutual benefit" in the cooperation, we establish a professional engineering team and a sales team to supply the best service to satisfy our customers' requirements. Welcome you to cooperate with us and join us. We are your best choice.
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
Cup hinges made by Hettich offer a 3-dimensional adjustment of furniture doors and allow find the correct door position easily:
- The sideways door overlay at the front of the hinge arm.
- The depth adjustment setting the reveal between the door and the carcase at the rear hinge arm.
- The height adjustment of the door via mounting plate.
This video explains the adjustment of hinges available at DIY stores.
Industrial furniture manufacturers and carpenters sometimes use hinges and mounting plates with slightly different screws and adjustment features. The principles of door adjustment usually remain the same.
For more information, visit http://www.hettich.com
Nayasa has a wide range of serve ware with which it has managed to exceed expectation every time with the superior quality standards and innovative designs and patterns.
Key Feautres
- Food Grade Plastic
- Nestable and Stackable
- Microwave, Freezer Safe
- Dishwasher Safe
Benefits of this product:
- Saves fuel: As food can be prepared in these utensils by placing them in the microwave, enabling you to save on LPG, cost and time.
- Store, freeze, microwave, reheat and serve, all in the same utensils, making your kitchen work efficient & easy.
- Sleek, beautiful design and finish are ideal for any table setting.
- The set acts as an excellent gift for Anniversaries, trousseau, griha pravesh, to a newly wedded couple, or anyone setting up a new home or kitchen.
- Bowls have been made to withstand excessive cold temperatures within the refrigerator/ freezer.
To buy this Microwaveable Dinner Set visit http://www.homeshop18.com/nayasa-64-pc-dinner-set-nac/home-kitchen/dinner-sets-serveware/product:28150007/cid:3526/
To find more new household products visit www.nayasa.com
The customer service staff is very patient and has a positive and progressive attitude to our interest, so that we can have a comprehensive understanding of the product and finally we reached an agreement, thanks!










