Trending Products melamine cat bowl for Chicago Manufacturer
Trending Products melamine cat bowl for Chicago Manufacturer Detail:
| Specification | |
| Item Name | 9inch Melamine Cat Bowl |
| Item No. | PE019 |
| Shape | Round |
| Body Color | White |
| Decal Color | 4 colors print (if need) |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 6pcs/box,48pcs/carton |
| Dimensions | |
| Length | 22.5 cm |
| Width | 11.5 cm |
| Height | 4.5 cm |
| Capacity | N/A |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 9.6 |
| Shipping Weight (kg) | 10.8 |
Product detail pictures:

Related Product Guide:
Affordable Types of Dinnerware Sets
Top Ten Power Toothbrushes
With advanced technologies and facilities, strict high quality regulate, reasonable price tag, excellent support and close co-operation with shoppers, we have been devoted to furnishing the best benefit for our buyers for Trending Products melamine cat bowl for Chicago Manufacturer, The product will supply to all over the world, such as: French , Las Vegas , Sydney , With good quality, reasonable price and sincere service, we enjoy a good reputation. Products are exported to South America, Australia, Southeast Asia and so on. Warmly welcome customers at home and abroad to cooperate with us for the brilliant future.
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
This week, Chris-Rachael gets to revel in her love of all Trekkie kitchen gadgets when we review both the Starship Enterprise Pizza Cutter AND the Starship Enterprise Spatula! As is too often the case with geeky kitchen gadgets, only one does its job well.
Covet a shiny Starship Enterprise pizza cutter of your very own? Then get ready for some hashtag wars! Give us your best Star Trek related food pun on twitter with the hashtag #kitchenoverlord.
The one that makes us laugh the hardest gets to command their very own vessel. Just remember not to detach the saucer section, because this pizza cutter doesn’t come with a battle bridge knife hidden inside.
Glue sponges are great for every classroom and will make your days easier. No more lost glue stick lids or clogged glue bottles. Glue sponges are easy, less mess, and cost effective and they’ll make all of those Teachers Pay Teachers interactive notebooks so much easier!
This Kindergarten Smorgasboard how to video shows you how to make the famous and amazing GLUE SPONGES!
A good manufacturers, we have cooperated twice, good quality and good service attitude.










