Trending Products 6.75inch melamine coaster placemat to Finland Manufacturer
Trending Products 6.75inch melamine coaster placemat to Finland Manufacturer Detail:
| Specification | |
| Item Name | 6.75inch Melamine Coasters Placemat |
| Item No. | PT214 |
| Shape | Round |
| Body Color | White |
| Decal Color | 4 colors print |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 12pcs/box,96pcs/carton |
| Dimensions | |
| Length | 17 cm |
| Width | 17 cm |
| Height | 0.6 cm |
| Capacity | N/A |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 9.9 |
| Shipping Weight (kg) | 11 |
Product detail pictures:

Related Product Guide:
Choosing The Best Dog Bowl and Feeder for Your Dog
Top Ten Power Toothbrushes
We constantly believe that one's character decides products' high quality, the details decides products' high-quality ,together with the REALISTIC,EFFICIENT AND INNOVATIVE crew spirit for Trending Products 6.75inch melamine coaster placemat to Finland Manufacturer, The product will supply to all over the world, such as: Barcelona , Cologne , Belgium , Satisfaction and good credit to every customer is our priority. We focus on every detail of order processing for customers till they have received safe and sound solutions with good logistics service and economical cost. Depending on this, our solutions are sold very well in the countries in Africa, the Mid-East and Southeast Asia.
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
Even after the 2008 Chinese milk scandal involving milk and infant formula along with other food materials and components being adulterated with melamine, China’s government has never forecfully clamped down on unethical and evil food producers which churned out tonnes of toxic and poisonous fake food, all in the name of making billions of profits!
Today, toxic fake food not only surfaced in China but they are being exported out worldwide including Singapore. Supermarkets like NTUC Fairprice, Giant, Sheng Siong and other small retailers are importing in food products from China with the full blessing of Agri-Food & Veterinary Authority of Singapore (AVA) and the Singapore government.
So the only way to stop this scourge is to boycott all food products that originate from China in our supermarkets and also restaurants run by PRC as they will also be the ones getting their ingredients from China!
Play Doh Ice Cream cups Surprise Toys Anna Frozen Peppa Pig Mickey Mouse Learn colors and Opening Surprise eggs. Enjoy!
Learn colors for children, Learn colors for toddlers, Learn colors for kids playlist: ► http://goo.gl/KW8D6e
If you like Please LIKE, COMMENT and SUBSCRIBE so we can make more interesting learn colors videos for kids Children!
Please Subscribe here ► https://goo.gl/5SH10k
Thank friend so much!
Music:
Youtube music
PACIFIC SUN by Nicolai Heidlas Music https://soundcloud.com/nicolai-heidlas
Creative Commons — Attribution 3.0 Unported— CC BY 3.0
http://creativecommons.org/licenses/b…
Music provided by Audio Library https://youtu.be/kbqmEJTr3nU
The factory workers have rich industry knowledge and operational experience, we learned a lot in working with them,we are extremely grateful that we can encount a good company has excellent wokers.










