Top Suppliers melamine tumblers to Cancun Factory
Top Suppliers melamine tumblers to Cancun Factory Detail:
| Specification | |
| Item Name | 350ml Melamine Tumblers |
| Item No. | CP091 |
| Shape | Round |
| Body Color | Coloful |
| Decal Color | 4 colors print (if need) |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 6pcs/box,72pcs/carton |
| Dimensions | |
| Length | 7.1 cm |
| Width | 7.1 cm |
| Height | 10.7 cm |
| Capacity | 350 ml |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 6.7 |
| Shipping Weight (kg) | 8 |
Product detail pictures:

Related Product Guide:
The Benefits Of Using Silicone Kitchen Utensils
Affordable Types of Dinnerware Sets
The incredibly abundant projects administration experiences and 1 to one provider model make the superior importance of small business communication and our easy understanding of your expectations for Top Suppliers melamine tumblers to Cancun Factory, The product will supply to all over the world, such as: Canada , Burundi , Lisbon , The design, processing, purchasing, inspection, storage, assembling process are all in scientific and effective documentary process , increasing usage level and reliability of our brand deeply, which makes us become superior supplier of the four major product categories shell castings domestically and obtained the customer's trust well.
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
The Mar-Bal Experience:
MAGNET: The Manufacturing Advocacy and Growth Network hosted Mar-Bal inc. for a two-day idea session, in which company members from across the board spoke openly and contributed ideas on how to grow and improve their business.
If you are interested in learning more about MAGNET, then come and visit our website, www.manufacturingsuccess.org
OR
If you want to schedule an Ideation Session for your own company, then call Linda at 216.391.7766
Leah from See Jane Drill demonstrates a simulation of how to cut a hole in counter top to install a sink.
Support this channel by shopping on Amazon through our link: www.amazon.com/?tag=sejadr-20
If your miter bolt holes are not pre-cut, and you need a template, click here to purchase a template: https://www.amazon.com/gp/product/B000BF547I?ie=UTF8&tag=sejadr-20&camp=1789&linkCode=xm2&creativeASIN=B000BF547I
Channel
http://www.youtube.com/see jane drill
Website
http://www.seejanedrill.com
Facebook
http://www.facebook.com/see jane drill
Disclaimer:
Due to factors beyond the control of See Jane Drill, we cannot guarantee against improper use or unauthorized modifications of this information. See Jane Drill assumes no liability for property damage or injury incurred as a result of any of the information contained in these videos. Use this information at your own risk. See Jane Drill recommends safe practices when working with tools seen or implied in our video and written content. Due to factors beyond the control of See Jane Drill, no information contained on this youtube channel, Facebook page, website and Twitter page shall create any expressed or implied warranty or guarantee of any particular result. Any injury, damage, or loss that may result from improper use of these tools, equipment, or from the information contained in this content is the sole responsibility of the user and not See Jane Drill.
On this website, product categories is clear and rich, I can find the product I want very quickly and easily, this is really very good!










