Top Suppliers Melamine serving tray to Frankfurt Manufacturers
Top Suppliers Melamine serving tray to Frankfurt Manufacturers Detail:
| Specification | |
| Item Name | 20inch Melamine Rectangle Tray with Handle |
| Item No. | TR078 |
| Shape | Rectangle |
| Body Color | White |
| Decal Color | 4 colors print (if need) |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 3pcs/box,6pcs/carton |
| Dimensions | |
| Length | 50.5 cm |
| Width | 37.5 cm |
| Height | 4.9 cm |
| Capacity | N/A |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 6 |
| Shipping Weight (kg) | 7 |
Product detail pictures:

Related Product Guide:
Choosing The Best Dog Bowl and Feeder for Your Dog
Benefits of Melamine Dinnerware
The incredibly abundant projects administration experiences and 1 to one provider model make the superior importance of small business communication and our easy understanding of your expectations for Top Suppliers Melamine serving tray to Frankfurt Manufacturers, The product will supply to all over the world, such as: Russia , Kuwait , Korea , Our company adheres to the spirit of "lower costs, higher quality, and making more benefits for our clients". Employing talents from the same line and adhering to the principle of "honesty, good faith, real thing and sincerity", our company hopes to gain common development with clients from both at home and abroad!
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
Not all melamine is evil! Despite what you might expect after my review of the Doctor Who melamine plate set, I ‘m pretty fond of this lightweight tea tray. Sure, you can’t lick it, put it in the dishwasher, or (worst of all) microwave it, but if your daily routine includes microwaving entire trays of tea, maybe someone needs to show up in a blue box to give you a refresher on the joys of electric kettles.
___
For every day of the Kickstarter for “Dining With the Doctor: Regenerated,” Kitchen Overlord is reviewing a different geeky kitchen gadget so you can decide which ones are worth your hard earned cash.
For More Information or to Buy: http://www.qvc.com/.product.M45934.html?cm_ven=YT&cm_cat=AU&cm_pla=CAROLYNGRACIE_20150319_m2adIykZxsI&cm_ite=DEC_PRODUCTDETAIL_M45933
1-800-455-8838, item# M45934
This previously recorded video may not represent current pricing and availability.
Product variety is complete, good quality and inexpensive, the delivery is fast and transport is security, very good, we are happy to cooperate with a reputable company!










