Top Quality melamine rectangle tray for Plymouth Manufacturer
Top Quality melamine rectangle tray for Plymouth Manufacturer Detail:
| Specification | |
| Item Name | 17inch Melamine Rectangle Tray |
| Item No. | TR080 |
| Shape | Rectangle |
| Body Color | White |
| Decal Color | 4 colors print (if need) |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 3pcs/box,12pcs/carton |
| Dimensions | |
| Length | 43.2 cm |
| Width | 32 cm |
| Height | 1.7 cm |
| Capacity | N/A |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 5.8 |
| Shipping Weight (kg) | 6.8 |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Benefits of Melamine Dinnerware
The Benefits Of Using Silicone Kitchen Utensils
With our leading technology as well as our spirit of innovation,mutual cooperation, benefits and development, we will build a prosperous future together with your esteemed company for Top Quality melamine rectangle tray for Plymouth Manufacturer, The product will supply to all over the world, such as: Portugal , Japan , Toronto , There are advanced producing & processing equipment and skilled workers to ensure the products with high quality. We have found an excellent before-sale, sale, after-sale service to ensure the customers that could rest assured to make orders. Until now our products are now moving on fast and very popular in South America, East Asia, the Middle east, Africa, etc.
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
You can purchase and compare prices of this and many other products on our site at:
http://www.mybinding.com/boards/chalkboards.html
This Quartet Standard Melamine Whiteboard is designed to provide an economical option for schools and classrooms that are looking for a dry-erase surface. Standard Melamine boards are designed to provide excellent performance in low-use learning environments. However it is important that they are cleaned on a regular basis to prolong the life of the marker board surface. This board includes mounting hardware, and anodized aluminum frame and a full length marker rail. It even comes with a 5 year surface guarantee.
For details on this product and many more go to MyBinding.com!
Manufactuer and Supplier of Eyecatching Trophies, Awards, Plaques, Coporate Gifts, Acrylic Trophy, Brass Trophy, Wooden Tropy..
Corporate Gifts & Promotional Products..For contact ; 8498925423
In general, we are satisfied with all aspects, cheap, high-quality, fast delivery and good procuct style, we will have follow-up cooperation!









