Top Quality melamine popcorn bucket for USA Factories
Top Quality melamine popcorn bucket for USA Factories Detail:
| Specification | |
| Item Name | 4inch Square Melamine Popcorn Bucket |
| Item No. | BW269 |
| Shape | Square |
| Body Color | White |
| Decal Color | 4 colors print (if need) |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 6pcs/box,24set/carton |
| Dimensions | |
| Length | 10 cm |
| Width | 10 cm |
| Height | 15.6 cm |
| Capacity | N/A |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 4.5 |
| Shipping Weight (kg) | 5.6 |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Benefits of Melamine Dinnerware
Choosing The Best Dog Bowl and Feeder for Your Dog
With a complete scientific quality management system, good quality and good faith, we win good reputation and occupied this field for Top Quality melamine popcorn bucket for USA Factories, The product will supply to all over the world, such as: Peru , Jordan , Miami , Due to our good goods and services, we've received good reputation and credibility from local and international customers. If you will need more information and are interested in any of our solutions, be sure to feel free to contact us. We look forward to becoming your supplier in the near future.
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
Client: Pran-RFL Group
Brand: Shine Magic Pipe
Head of Marketing: Mursed Muneem
Brand Manager: Amdadul Razib
Agency: Grey Advertising Bangladesh Ltd.
Production House: Aida Motion
Director: Hasan Toufik Ankur
DOP: Monirul Islam Masum
1st AD: Konic Hilali
AD: Anisul Aupo, Omar Faruq
Art Director: Ziaur Rahaman
Casting: Ziaul Karim Zia
Hair & Make-up: Opu
Production Manager: Mosharraf Hossain Mollik
Online-Edit: Asif Reza Shuvro
Edit : Asif Reza Shuvro
Color : Colorist Jewel
CG: Sketch Studio
Music : Ripon Nath
Post Proudiction: Imran Khan Pritom
Accountant: Imran Zakhaev
Office Staff: Nurer Nabi
This supplier offers high quality but low price products, it is really a nice manufacturer and business partner.











