Top Quality melamine cutting board for America Factories
Top Quality melamine cutting board for America Factories Detail:
| Specification | |
| Item Name | 9.25inch Melamine Cutting Board |
| Item No. | PT133 |
| Shape | Rectangle |
| Body Color | White |
| Decal Color | 4 colors print |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 12pcs/box,48pcs/carton |
| Dimensions | |
| Length | 23.3 cm |
| Width | 14.3 cm |
| Height | 0.3 cm |
| Capacity | N/A |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 7.2 |
| Shipping Weight (kg) | 8.5 |
Product detail pictures:



Related Product Guide:
The Benefits Of Using Silicone Kitchen Utensils
Benefits of Melamine Dinnerware
Our purpose is to fulfill our clients by offering golden company, great price and premium quality for Top Quality melamine cutting board for America Factories, The product will supply to all over the world, such as: Portugal , Portugal , Maldives , Our company mission is that providing high quality and beautiful products with reasonable price and strive to gain 100% good reputation from our clients. We believe Profession achieves excellence! We welcome you to cooperate with us and grow up together.
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
This is the first business after our company establish, products and services are very satisfying, we have a good start, we hope to cooperate continuous in the future!











