Super Purchasing for melamine meal tray to Canberra Factory
Super Purchasing for melamine meal tray to Canberra Factory Detail:
| Specification | |
| Item Name | 11.5inch Melamine Meal Tray |
| Item No. | TR079 |
| Shape | Rectangle |
| Body Color | Red |
| Decal Color | 4 colors print (if need) |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 3pcs/box,12pcs/carton |
| Dimensions | |
| Length | 29 cm |
| Width | 22 cm |
| Height | 3.5 cm |
| Capacity | N/A |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 7.8 |
| Shipping Weight (kg) | 8.8 |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Affordable Types of Dinnerware Sets
Top Ten Power Toothbrushes
With our superb management, potent technical capability and strict quality command procedure, we go on to provide our shoppers with trustworthy high-quality, reasonable costs and outstanding services. We goal at becoming considered one of your most trustworthy partners and earning your pleasure for Super Purchasing for melamine meal tray to Canberra Factory, The product will supply to all over the world, such as: Romania , Honduras , Spain , Till now, the goods list has been updated regularly and attracted clients from around the globe. Detailed facts is often obtained in our web-site and you'll be served with premium quality consultant service by our after-sale group. They are going to help you get comprehensive acknowledge about our products and make a satisfied negotiation. Company go to to our factory in Brazil is also welcome at any time. Hope to obtain your inquiries for any pleased co-operation.
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
This company conforms to the market requirement and joins in the market competition by its high quality product, this is an enterprise that have Chinese spirit.









