Super Purchasing for melamine dinnerware set Export to Indonesia
Super Purchasing for melamine dinnerware set Export to Indonesia Detail:
| Specification | |
| Item Name | 4pcs Melamine Dinnerware Set |
| Item No. | TZ008 |
| Shape | Round |
| Body Color | Red |
| Decal Color | 4 colors print (if need) |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 6sets/carton |
| Dimensions | |
| Length | 30 cm |
| Width | 30 cm |
| Height | 10 cm |
| Capacity | N/A |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 6.2 |
| Shipping Weight (kg) | 7.2 |
Product detail pictures:

Related Product Guide:
Choosing The Best Dog Bowl and Feeder for Your Dog
Benefits of Melamine Dinnerware
We often stay with the principle "Quality Very first, Prestige Supreme". We have been fully committed to supplying our consumers with competitively priced high-quality goods, prompt delivery and skilled provider for Super Purchasing for melamine dinnerware set Export to Indonesia, The product will supply to all over the world, such as: Hongkong , Gambia , Bahrain , With all these supports, we can serve every customer with quality product and timely shipping with highly responsibility. Being a young growing company, we might not the best, but we are trying our best to be your good partner.
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
фильм – Маша Васюкова / film by – Masha Vasyukova (https://www.facebook.com/masha.vasyukova)
арт директор – Николай Кабанов / art direction – Nikolay Kabanov (https://www.facebook.com/kabanovnikolay)
отдельное спасибо – Денису Кичатову и Александре Сафаровой / special thanks to – Denis Kichatov (https://www.facebook.com/kichatof) and Alexandra Safarova (https://www.facebook.com/tthoughtcrimee)
It can be said that this is a best producer we encountered in China in this industry, we feel lucky to work with so excellent manufacturer.











