Special Price for melamine shot glasses for Malta Factory
Special Price for melamine shot glasses for Malta Factory Detail:
| Specification | |
| Item Name | 2oz Melamine Solo Shot Glasses |
| Item No. | CP009 |
| Shape | Round |
| Body Color | Coloful |
| Decal Color | 4 colors print (if need) |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 20pcs/box,160pcs/carton |
| Dimensions | |
| Length | 4.8 cm |
| Width | 4.8 cm |
| Height | 5.6 cm |
| Capacity | 150 ml |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 6 |
| Shipping Weight (kg) | 7.3 |
Product detail pictures:



Related Product Guide:
The Benefits Of Using Silicone Kitchen Utensils
Top Ten Power Toothbrushes
Persisting in "High top quality, Prompt Delivery, Aggressive Price", now we have established long-term cooperation with customers from the two overseas and domestically and get new and aged clients' large comments for Special Price for melamine shot glasses for Malta Factory, The product will supply to all over the world, such as: Sri Lanka , Tunisia , Borussia Dortmund , With the goal of "zero defect". To care for the environment, and social returns, care employee social responsibility as own duty. We welcome friends from all over the world to visit and guide us so that we can achieve the win-win goal together.
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
In this bonus episode of Make Your Mark! I finally test out the ever popular Pinterest Sharpie Dish Decorating technique! All you need is some cheap white dishes, an oven and a Sharpie marker and you’re golden! Want more ideas? Check out www.MarkMontano.com and join me here:
INSTAGRAM: http://instagram.com/themarkmontano
TWITTER: http://twitter.com/markmontano
FACEBOOK: http://www.facebook.com/MarkMontanoNYC?ref=hl
GRAB MY BOOKS: http://markmontano.com/store/
Make sure to look for Make Your Mark on PBS this September!
The Official YouTube Channel for Mark Montano, Author and TV Host. Mark writes The Big Ass Book of Crafts Series, the best selling craft books in the US. Videos feature various how-to crafting videos from Mark’s “Make Your Mark” Web Series.
Please visit us at http://www.TreasureMountainMining.com to see this and over 2,000 more fine mineral specimens
We are really happy to find such a manufacturer that ensuring product quality at the same time the price is very cheap.










