Special Price for melamine outdoor dinnerware Export to Porto
Special Price for melamine outdoor dinnerware Export to Porto Detail:
| Specification | |
| Item Name | Melamine Outdoor Dinnerware |
| Item No. | TZ002 |
| Shape | Round |
| Body Color | White |
| Decal Color | 4 colors print (if need) |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 12sets/carton |
| Dimensions | |
| Length | 28 cm |
| Width | 8 cm |
| Height | 28 cm |
| Capacity | N/A |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 5.6 |
| Shipping Weight (kg) | 6.6 |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
The Benefits Of Using Silicone Kitchen Utensils
Affordable Types of Dinnerware Sets
No matter new customer or outdated client, We believe in extensive phrase and trusted relationship for Special Price for melamine outdoor dinnerware Export to Porto, The product will supply to all over the world, such as: Johannesburg , Turkey , London , Our products have won an excellent reputation at each of the related nations. Because the establishment of our firm. we've insisted on our production procedure innovation together with the most recent modern day managing method, attracting a sizable quantity of talents within this industry. We regard the solution good quality as our most vital essence character.
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
It’s reusable, adorable and it might save your fingers.
Jonathan Weiner of Maryland China explains how artists and designers can have dinnerware mass produced with kiln fired decals. High fired decals are used to permanently transfer artwork onto porcelain and ceramic and is the method leading manufacturers use to create high end dinnerware, gift ware, and house ware items that are dishwasher and food safe.
The company's products can meet our diverse needs, and the price is cheap, the most important is that the quality is also very nice.











