Special Price for christmas melamine dinnerware for London Manufacturer
Special Price for christmas melamine dinnerware for London Manufacturer Detail:
| Specification | |
| Item Name | Christmas Melamine Dinner set |
| Item No. | TZ001 |
| Shape | Round |
| Body Color | White |
| Decal Color | 4 colors print (if need) |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 10sets/carton |
| Dimensions | |
| Length | 37 cm |
| Width | 9 cm |
| Height | 27 cm |
| Capacity | N/A |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 5.9 |
| Shipping Weight (kg) | 6.8 |
Product detail pictures:



Related Product Guide:
Choosing The Best Dog Bowl and Feeder for Your Dog
The Benefits Of Using Silicone Kitchen Utensils
We're also concentrating on improving the things administration and QC program to ensure we could maintain terrific gain from the fiercely-competitive company for Special Price for christmas melamine dinnerware for London Manufacturer, The product will supply to all over the world, such as: Amman, Pakistan , Borussia Dortmund , Merchandise have been exported to Asia, Mid-east,European and Germany market. Our company has constantly been able to update the items performance and safety to meet the markets and strive to be top A on stable quality and sincere service. If you have the honor to do business with our company. we'll undoubtedly do our very best to support your business in China.
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
Jane Zhang
Mobile/whatsapp/viber: 0086 13792591758
Email: janeyuxiao@hotmail.com
Skype: janebelieve
Wechat/QQ: 158265953
PS foam box forming machine
PS foam box forming machine
PS foam box forming machine
PS foam box forming machine
Disposable PS foam food box production line
EPS plate forming and cutting machine manufacturer
Polystyrene Plate Machine Line
PS lunch box foaming machine
ps disposable lunch box machine,ps foam plastic one-off lunch box forming machine,ps foam disposable fast food box making machine
Take Away Fast Food Box Making Machine
PS Foam Sheet Extrusion LinePS Foam Sheet Extruder uses a tandem screw
technology to produce fine-blocked cell-structured extruded Polystyrene foam
sheet with high strength and a pearly and even surface, in a continuous roll,
from Polystyrene injecting an eco-friendly blowing gas and additives. It has a
user-friendly operating system with Inverter controlled driving, Digital
Temperature control and Hydraulic screen changer
Applications Of Product
External packing material for food, fruit, cosmetics and internal cushioning.
Packaging for high-grade goods, industrial machinery parts.
Container for pharmaceutical & medical products.
Various types of lunch boxes, trays and containers
Toy and educational materials due to easy-fabrication
Advertising and stationary board etc.
EPS PS foam tray making machine mainly has three main machines:
1. PS foam sheet extruder: make PS foam sheet, capacity is from 50-600kg/h.
2. Fully auto forming and cutting machine: form PS foam rolls to different foam box/container/tray/plate/bowl etc by changing the moulds
3. Plastic recycle machine: recycle waste to granules for making PS foam rolls
A. PS Foam Sheet Extruder
PS Foam Sheet Extruder uses a tandem screw technology to produce fine-block cell-structured extruded polystyrene foam sheet with high strength and a pearl and even surface, in a continuous roll, from polystyrene injection an eco-friendly blowing gas and additives. It has a user friendly operating system with inverter controlled driving, digital temperature control and so on.
B. Fully auto forming and cutting machine
Fully automatic forming and cutting machine integrates forming, cutting and stacking (trimming) at the same time. It has the features of saving labor, improving efficient, lowing labor intensity and reducing production cost. It adopts PLC controller and touch screen to control the working program. Two workers are enough for whole production line.
The machine is plastic sheet forming equipment in one step with following process: transporting sheet, heating, forming, cutting, stacking and winding waste edge.
C.Plastic recycle machine
Plastic recycle and pelletizing machine is designed to reclaim the foamed polystyrene materials almost identically to new ones with its own superior filtering performance.
How To Make Concrete Planters | DIY Build Cement Containers http://blackthumbgardener.com In this video I walk you through building your own concrete planters. I start with a quick little intro about what we’ll be doing and then go into the supplies you will need. After talking about the supplies you’ll need for the cement containers I talk a little bit about the math I used to figure out how much concrete I will use to make my planters. You’ll watch as I fill my plastic containers with the cement and mix in the water. Once the concrete was mixed thoroughly I pressed my second container into the first container to create the cavity in the planter. I also show how I cured the concrete planter.
I suggest subscribing to my channel to get updates when I show you how to stain and dye these concrete planters.
This manufacturers not only respected our choice and requirements, but also gave us a lot of good suggestions, ultimately, we successfully completed the procurement tasks.










