Short Lead Time for melamine outdoor dinnerware to Indonesia Manufacturers
Short Lead Time for melamine outdoor dinnerware to Indonesia Manufacturers Detail:
| Specification | |
| Item Name | Melamine Outdoor Dinnerware |
| Item No. | TZ002 |
| Shape | Round |
| Body Color | White |
| Decal Color | 4 colors print (if need) |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 12sets/carton |
| Dimensions | |
| Length | 28 cm |
| Width | 8 cm |
| Height | 28 cm |
| Capacity | N/A |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 5.6 |
| Shipping Weight (kg) | 6.6 |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Affordable Types of Dinnerware Sets
Top Ten Power Toothbrushes
Always customer-oriented, and it's our ultimate goal to get not only by far the most reputable, trustable and honest supplier, but also the partner for our customers for Short Lead Time for melamine outdoor dinnerware to Indonesia Manufacturers, The product will supply to all over the world, such as: Southampton , Egypt , Philippines , We hope to have long-term cooperation relationships with our clients. If you are interested in any of our products, make sure you do not hesitate to send enquiry to us/company name. We ensure that you can be totally satisfied with our best solutions!
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
Subscribe to Happy Funny Kids Toys Pretend Play: https://www.youtube.com/channel/UCquMFVZvpf8eczgNSnCgYlw?sub_confirmation=1
Foam Ice Cream Cup Surprise Toys Mickey Mouse Peppa Pig Finding Nemo Kinder Eggs Fun for Kids https://youtu.be/pyTDrsQt9F8
More videos from Happy Funny Kids Toys Pretend Play:
Learn Colors Play Foam Ice Cream Cups Kinder Joy Kinder Egg Surprise Toys Barbie TMNT Fun for Kids HD
https://www.youtube.com/edit?o=U&video_id=tO7ipRSMaB4
Play Doh Balls Ice Cream Set Toys Learn Colors & Shapes Kinetic Sand Fun & Creative for Kids HD
https://www.youtube.com/edit?o=U&video_id=jUg0oIgY8T0
Learn Colors Play Doh Doraemon Fun & Creative for Kids Blind Bags Kinder Eggs Surprise Toys HD
https://www.youtube.com/edit?o=U&video_id=lcEqkX-115c
Learn Colors Play Foam Smiley Face Surprise Eggs Play Doh Balls Ice Cream Fun & Creative for Kids HD
https://www.youtube.com/edit?o=U&video_id=LTIYNISnNH8
Learn Colors & Shapes Play Doh Ice Cream Cups Surprise Eggs Disney Pixar Cars Toys Fun for kids HD
https://www.youtube.com/edit?o=U&video_id=6LZHFyNVm98
Chocolate Football Egg Bashing Surprise Toys Fun for Kids HD
https://www.youtube.com/edit?o=U&video_id=2qf5bELlk-c
Learn Colors Play Doh Balls Ice Cream Peppa Pig Elephant Molds Fun & Creative for Kids Kinder Eggs HD
https://www.youtube.com/edit?o=U&video_id=PmpjJPBOVFM
Chocolate Football Egg Surprise Toys Disney Princess Fashems Ariel Cinderella Shopkins Barbie
Learn Colors and Shapes with Play Doh Moldelling Clay Baby Shape Sorting Fun & Creative for Kids
Learn Colors with Play Foam Happy Sad Smiley Face Surprise Eggs Disney Princess Thomas & Friends Fun
Music from YouTube audio library https://www.youtube.com/audiolibrary/music
Product review of Mary & Martha Think on These Things Mugs, with Jennifer Wright, Independent Consultant in Phoenix, Tempe, Mesa, Chandler, Gilbert Arizona. Shop online: http://www.mymaryandmartha.com/jenniferw
This is a honest and trustworthy company, technology and equipment are very advanced and the prodduct is very adequate, there is no worry in the suppliment.










