Professional High Quality melamine dinnerware set for Angola Importers
Professional High Quality melamine dinnerware set for Angola Importers Detail:
| Specification | |
| Item Name | 4pcs Melamine Dinnerware Set |
| Item No. | TZ008 |
| Shape | Round |
| Body Color | Red |
| Decal Color | 4 colors print (if need) |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 6sets/carton |
| Dimensions | |
| Length | 30 cm |
| Width | 30 cm |
| Height | 10 cm |
| Capacity | N/A |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 6.2 |
| Shipping Weight (kg) | 7.2 |
Product detail pictures:

Related Product Guide:
Benefits of Melamine Dinnerware
The Benefits Of Using Silicone Kitchen Utensils
We thinks what customers think, the urgency of urgency to act in the interests of a customer position of principle, allowing for better quality, lower processing costs, prices are more reasonable, won the new and old customers the support and affirmation for Professional High Quality melamine dinnerware set for Angola Importers, The product will supply to all over the world, such as: Bandung , Jakarta , Japan , We can meet the various needs of customers at home and abroad. We welcome new and old customers to come to consult & negotiate with us. Your satisfaction is our motivation! Allow us to work together to write a brilliant new chapter!
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
http://www.foodservicewarehouse.com/american-metalcraft/it646/p520328.aspx
This video features the American Metalcraft (IT646) 6.5″ Pom Tongs. These tongs are made for longevity and durability, as they will not rust or corrode due to the stainless steel and single piece construction. The tongs featured in this video are ideal for any catering, buffets, bars, or home entertainers.
FoodServiceWarehouse.com has been a leading online dealer of restaurant equipment and supplies since 2006. With over 250,000 products onsite and an industry leading education center, FSW offers you the information, tools, and service you need to help your establishment flourish.
For more information, visit us online at http://www.FoodServiceWarehouse.com, or give us a call at 1-877.877.4379
http://www.allendesigners.com/products/lowprice_fastship_front_opening_showcases
Versatile front opening showcases can be placed along the wall or used as floor cases, perfect for showcasing items that need to be accessed from the front by using front glass sliding doors. Ships completely assembled in 2 to 4 days from the closest of our 3 factory distribution centers. Exceptional quality, ready-for-use full vision showcases are 38″ high x 18″ deep, and are available in 48″ and 70″ lengths in 4 durable melamine laminated colors. Wood base is 10″ high. Tempered safety glass front viewing area is 28″ high, and includes two rows of adjustable 8″ and 10″ deep glass shelving. Includes lock installed in front glass sliding doors.
The customer service reprersentative explained very detailed, service attitude is very good, reply is very timely and comprehensive, a happy communication! We hope to have a opportunity to cooperate.











