Professional High Quality christmas melamine dinnerware for Boston Manufacturer
Professional High Quality christmas melamine dinnerware for Boston Manufacturer Detail:
| Specification | |
| Item Name | Christmas Melamine Dinner set |
| Item No. | TZ001 |
| Shape | Round |
| Body Color | White |
| Decal Color | 4 colors print (if need) |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 10sets/carton |
| Dimensions | |
| Length | 37 cm |
| Width | 9 cm |
| Height | 27 cm |
| Capacity | N/A |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 5.9 |
| Shipping Weight (kg) | 6.8 |
Product detail pictures:



Related Product Guide:
Choosing The Best Dog Bowl and Feeder for Your Dog
Affordable Types of Dinnerware Sets
Our growth depends to the superior products ,great talents and repeatedly strengthened technology forces for Professional High Quality christmas melamine dinnerware for Boston Manufacturer, The product will supply to all over the world, such as: Poland , Adelaide , Portugal , We warmly welcome your patronage and will serve our clients both at home and abroad with products of superior quality and excellent service geared to the trend of further development as always. We believe you will benefit from our professionalism soon.
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
http://arizona-handyman-arizona.com/ Here Jeremy shows who how to build a closet shelf and pole/rod. Its simple process with some specifc step. Inorder to build a closet shelf and rod you must first make shure you have the apopriate tools in order to do so. The first tool you need is a saw of some sort. It is incredibly difficult to build a closet shelf and rod with out one . Next you will need a hammer, a drill, an air com pressure, a brad or finish gun, a tape measure, caulking gun, a level, and if your going to paint it a paint brush and pail. The next most important thing you will need inorder to build and learn how to build a closet shelf and rod is the shelf itself. You will also nee a a pair of rod hangers 2 for the middle and two for the side. You will also nee some 1 x 3 board.
For your closet shelf and pole. The first and most important thing you must do is measure measure the distance of your closets width. Once you get you width for your closet shelf you can now cut your shelf to length. You are now getting closer to mastering how to build a closet shelf and rod. Once you have you shelf cut you can lay it aside and cut your 1 x 3 board inwhich will be used to hold up the shelf. After you cut your 1 x 3 board go ahead and cut two more paice about 1 and 1/2 feet long an set those aside also. Ok now your ready to start showing that you know how to build a closet shelf and rod/pole.
Now that you have all of your peices cut you are ready to actualy start building your closet shelf and rod. First take the first 1 x 3 board that you cut and place it on the wall make shure it is level, once you have it level go ahead and nail it into place. Now yuor read for your nextr step take the 2 1 x 3 boards that you cut 1 and 1/2 feet and place them in the middle about 24 to 48 Inches aprt over two studs mand make sure there plumb and nail those into place. Ok your half way done with mastering how to build a closet shelf and rod. The next thing you will do is place your shelf over the boards you just install and nail it into place. Once you have that in place you can now place your rod hangers over the 1 x 3 boards you nailed to the studs and scew those into place. OK three more steps and your will have learned how to build and install a closet shelf and rod. Next place place your two side hangers in place and screw those in . Now you can put your rod in place. Next caulk all of your cracks and last step paint it.
Thank you for checking out how to build a closet shelf and pole/rod installation.
http://phoenix-handyman-phoenix.com
http://solar-screens-phoenix.com/
http://www.youtube.com/user/phoenixsolarscreens
WELCOME TO S.K.INDUSTRIES & S.K.ENGINEERS CALL 24X7 CASTUMER CARE 0808130-8899 089235-42268 093199-33241 9456624895 Low Price Machinery For Sale Thermocol Dona-Plate Machine, Disposable Glass Machines, Paper Dona-Plate Machines, Paper Cup Machines, Food Processing Machines, Plastic Product Making Machine, detergent cake, washing powder Textile Machineries, Different Pouch Packaging Machines, Mineral Water, Note Book Making Machine, Melamine Crockery Machine, Interlocking Machine, Candle Machine, Bakery Machines 2000 Machines Etc.…@34,999/Onwards
0% Finance
Free Training/Marketing Agreements & up to 25% off
Apna Full Name-Address, Email.id Sms Kre. NAVED AHMED (MANAGING DIRECTOR)
S. K. INDUSTRIES
102 GARDEN CITY NEAR AKASH TOVER ALMADINA HOSPITEL
OPP HDFC BANK PAWAN VIHAR COLONY GATE ,BISALPUR CHAURAHA,
UNIVERCITY ROAD
BAREILLY (U.P) WEBSIDE LOGIN KAREY www.skengineers.info , www.smallscaleindustries.in email karey skengineersbly@gmail.com CALL NAVED AHMED 08755011715 AYAZ 07037593408 SUMIT 07037593408 MUMTAZ 07037593218 CALL TIME 10 AM TO 6 PM N HOTEL YA TAXE AUTORIKSHA KE ENQUIRE KE LIA HAME BAREILLY ROADWAYS YA RAILWAY STATION SE HAME CALL / SMS / WHATSAPP KAREY MOBILE NO 09412292815 08755011715 08410085551 09319933241 [note hamarey company ke koi branch nahi hai]
In general, we are satisfied with all aspects, cheap, high-quality, fast delivery and good procuct style, we will have follow-up cooperation!











