professional factory for Melamine serving tray for Tanzania Factories
professional factory for Melamine serving tray for Tanzania Factories Detail:
| Specification | |
| Item Name | 20inch Melamine Rectangle Tray with Handle |
| Item No. | TR078 |
| Shape | Rectangle |
| Body Color | White |
| Decal Color | 4 colors print (if need) |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 3pcs/box,6pcs/carton |
| Dimensions | |
| Length | 50.5 cm |
| Width | 37.5 cm |
| Height | 4.9 cm |
| Capacity | N/A |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 6 |
| Shipping Weight (kg) | 7 |
Product detail pictures:

Related Product Guide:
Benefits of Melamine Dinnerware
Top Ten Power Toothbrushes
We aim to find out high quality disfigurement in the generation and provide the most effective services to domestic and abroad clients wholeheartedly for professional factory for Melamine serving tray for Tanzania Factories, The product will supply to all over the world, such as: New Zealand , Nairobi , Dominica , Besides there are also experienced production and management , advanced production equipment to assure our quality and delivery time , our company pursues the principle of good faith, high-quality and high-efficiency. We guarantee that our company will try our best to reduce customer purchase cost, shorten the period of purchase, stable solutions quality, increase customers' satisfaction and achieve win-win situation .
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
Shop Le Cadeaux at the Dining amp; Entertaining store. Free Shipping on eligible items. Everyday..
For more details please visit: http://po.st/gI45YY Thank You!
Yellow Rooster Le Cadeaux Melamine Dinnerware 16 Plates Salad Plates Salad
https://www.youtube.com/watch?v=dG-iLg2dBGc
This company has a lot of ready-made options to choose and also could custom new program according to our demand, which is very nice to meet our needs.











