professional factory for melamine bowl with handle for Danish Factory
professional factory for melamine bowl with handle for Danish Factory Detail:
| Specification | |
| Item Name | 8inch Two Tone Melamine Bowl with handle |
| Item No. | BW270 |
| Shape | Round with handle |
| Body Color | Blue |
| Decal Color | 4 colors print (if need) |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 4pcs/box,12pcs/carton |
| Dimensions | |
| Length | 20.5 cm |
| Width | 26.5 cm |
| Height | 13.5 cm |
| Capacity | N/A |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | with anti-slip bottom rubber |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 8 |
| Shipping Weight (kg) | 9.2 |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Choosing The Best Dog Bowl and Feeder for Your Dog
Benefits of Melamine Dinnerware
With our leading technology at the same time as our spirit of innovation,mutual cooperation, benefits and advancement, we will build a prosperous future with each other with your esteemed firm for professional factory for melamine bowl with handle for Danish Factory, The product will supply to all over the world, such as: Cyprus , Turin , Pakistan , Strict quality control is executed in each link of the whole production process.We sincerely hope to establish the friendly and mutual-beneficial cooperation with you. Based on high quality products and perfect pre-sales /after-sales service is our idea, some clients had cooperated with us for more than 5 years.
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
Learn more at http://www.betterpaths.com/
Laminate counter tops can be resurfaced to look like Marble, Granite, Glass, Copper and Bronze in two days. View Kitchen Counters video and also enjoy free newsletter perks and training.
Good quality, reasonable prices, rich variety and perfect after-sales service, it's nice!










