Professional China melamine tumblers for British Importers
Professional China melamine tumblers for British Importers Detail:
| Specification | |
| Item Name | 350ml Melamine Tumblers |
| Item No. | CP091 |
| Shape | Round |
| Body Color | Coloful |
| Decal Color | 4 colors print (if need) |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 6pcs/box,72pcs/carton |
| Dimensions | |
| Length | 7.1 cm |
| Width | 7.1 cm |
| Height | 10.7 cm |
| Capacity | 350 ml |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 6.7 |
| Shipping Weight (kg) | 8 |
Product detail pictures:

Related Product Guide:
Choosing The Best Dog Bowl and Feeder for Your Dog
Benefits of Melamine Dinnerware
Our products are widely recognized and trusted by users and can meet continuously changing economic and social needs of Professional China melamine tumblers for British Importers, The product will supply to all over the world, such as: Slovakia , Kuala Lumpur , Mauritius , With good quality, reasonable price and sincere service, we enjoy a good reputation. Products are exported to South America, Australia, Southeast Asia and so on. Warmly welcome customers at home and abroad to cooperate with us for the brilliant future.
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
We are a commercial kitchen equipment and restaurant equipment supplier from China.
Check this machine from https://www.twothousand.com/cake-cutt…
Our Official Website:
==================================================
https://www.twothousand.com
Connect with us:
==================================================
Facebook: https://facebook.com/twothousandmachi…
Twitter: https://twitter.com/twothousandco
Google+: https://google.com/+TwothousandMachin…
Linkedin: https://cn.linkedin.com/pub/eva-peng/…
Join Twothousand Machinery:
==================================================
https://www.twothousand.com/customer/…
http://www.mastibazaar.com – click link to shop now…
online shopping has never been so exciting , superb deals & incredible offers only at www.mastibazaar.com. Visit website for apparels, footwear,fashion jewellery,computers,laptops,artifacts,gifts,toys & many more. Big brands to choose from – pepe,crystocraft,ektra superware,lenovo,toshiba,gul ahmed,fastrack,banana club,nike,adidas,puma etc to name a few… At mastibazaar, shopping means fun…
Production management mechanism is completed, quality is guaranteed, high credibility and service let the cooperation is easy, perfect!











