PriceList for 13inch Round Melamine pizza plate to Kuwait Factories
PriceList for 13inch Round Melamine pizza plate to Kuwait Factories Detail:
| Specification | |
| Item Name | 13inch Round Melamine Pizza Plate |
| Item No. | PT203 |
| Shape | Round |
| Body Color | White |
| Decal Color | 4 colors print |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 6pcs/box,24pcs/carton |
| Dimensions | |
| Length | 33 cm |
| Width | 33 cm |
| Height | 1 cm |
| Capacity | N/A |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 6.9 |
| Shipping Weight (kg) | 7.9 |
Product detail pictures:

Related Product Guide:
The Benefits Of Using Silicone Kitchen Utensils
Top Ten Power Toothbrushes
With our abundant experience and considerate products and services, we have been recognized to be a reputable supplier for a lot of global consumers for PriceList for 13inch Round Melamine pizza plate to Kuwait Factories, The product will supply to all over the world, such as: Slovak Republic , Zambia , Provence , As a way to use the resource on the expanding info in international trade, we welcome prospects from everywhere on the web and offline. In spite on the high quality objects we offer you, effective and satisfying consultation service is supplied by our qualified after-sale service group. Item lists and in depth parameters and any other info weil be sent to you timely for the inquiries. So you should make contact with us by sending us emails or call us when you've got any questions about our organization. ou could also get our address information from our site and come to our enterprise. We get a field survey of our merchandise. We're confident that we are going to share mutual accomplishment and create solid co-operation relations with our companions within this market place. We're seeking forward for your inquiries.
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
Contact: Ms Linda Liu
Email:gbllinda@hotmail.com
MP:+86-18865650128
SKYPE: linda-82132006
QQ: 20579250
http://www.foam-container-machine.com
PS foam tableware machine/PS food plate machine
PS/EPS fully auto forming and cutting machine can form PS/EPS foam box, tray, plate, container, egg box etc. by changing moulds. We will design mould according to your sample and requirements, and can also put your company LOGO on the mould. It is fully automatic. Forming, cutting and stacking are done in the same machine.
In general, we are satisfied with all aspects, cheap, high-quality, fast delivery and good procuct style, we will have follow-up cooperation!










