Popular Design for melamine soap dish to Casablanca Importers
Popular Design for melamine soap dish to Casablanca Importers Detail:
| Specification | |
| Item Name | 5.5inch Triangle Melamine soap dish |
| Item No. | PT223 |
| Shape | Triangle |
| Body Color | Blue |
| Decal Color | 4 colors print (if need) |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 12pcs/box,72pcs/carton |
| Dimensions | |
| Length | 14 cm |
| Width | 10 cm |
| Height | 1.5 cm |
| Capacity | N/A |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 6.4 |
| Shipping Weight (kg) | 7.5 |
Product detail pictures:

Related Product Guide:
Affordable Types of Dinnerware Sets
Choosing The Best Dog Bowl and Feeder for Your Dog
We aim to find out quality disfigurement from the production and supply the best service to domestic and overseas customers wholeheartedly for Popular Design for melamine soap dish to Casablanca Importers, The product will supply to all over the world, such as: Algeria , Latvia , Haiti , We warmly welcome you to come to visit us personally. We hope to establish a long-term friendship based on equality and mutual benefit. If you want to get in touch with us, please do not hesitate to call. We will be your best choice.
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
http://www.allendesigners.com/products/streamline_full_vision_showcases#.UcruTzu15fY
Streamline full vision showcases allow you to display more merchandise, and includes a beautiful wooden base. Full vision showcases are 38″ high x 20″ deep, and are available in 48″, 60″ and 70″ lengths. Wood base is 8″ high and 17-1/2″ deep. Black kick base is 4″ high. Glass display area is 26″ high, and includes two rows of adjustable glass shelving, 8″ deep and 10″ deep. Includes plunger lock installed in white panel doors. Ships by truck-line for curbside delivery, we will notify you with truck-line shipping charges for your final approval. Please allow 2 to 3 weeks for delivery.
This is the first business after our company establish, products and services are very satisfying, we have a good start, we hope to cooperate continuous in the future!










