Online Manufacturer for melamine tumblers for Macedonia Factory
Online Manufacturer for melamine tumblers for Macedonia Factory Detail:
| Specification | |
| Item Name | 350ml Melamine Tumblers |
| Item No. | CP091 |
| Shape | Round |
| Body Color | Coloful |
| Decal Color | 4 colors print (if need) |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 6pcs/box,72pcs/carton |
| Dimensions | |
| Length | 7.1 cm |
| Width | 7.1 cm |
| Height | 10.7 cm |
| Capacity | 350 ml |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 6.7 |
| Shipping Weight (kg) | 8 |
Product detail pictures:

Related Product Guide:
Benefits of Melamine Dinnerware
Affordable Types of Dinnerware Sets
"Control the standard by the details, show the power by quality". Our firm has strived to establish a extremely efficient and stable employees crew and explored an effective excellent command method for Online Manufacturer for melamine tumblers for Macedonia Factory, The product will supply to all over the world, such as: Florence , UAE , Denver , As the world economic integration bringing challenges and opportunities to the xxx industry, our company , by carrying on our teamwork, quality first, innovation and mutual benefit, are confident enough to provide our clients sincerely with qualified products, competitive price and great service, and to build a brighter future under the spirit of higher, faster, stronger with our friends together by carrying on our discipline.
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
Sovereign Etched Plates from Maryland Plastics are made from a heavyweight plastic that is stylish and economical. These plates are great for buffets or large …
Yum, but say goodbye to the plate. TOO MUCH HEAT!!!
This is a very professional wholesaler, we always come to their company for procurement, good quality and cheap.










