Online Manufacturer for melamine kids dinnerware for Guatemala Factory
Online Manufacturer for melamine kids dinnerware for Guatemala Factory Detail:
| Specification | |
| Item Name | Melamine Kids Dinnerware |
| Item No. | TZ009 |
| Shape | Round |
| Body Color | White |
| Decal Color | 4 colors print (if need) |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 12sets/carton |
| Dimensions | |
| Length | 23 cm |
| Width | 6 cm |
| Height | 23 cm |
| Capacity | N/A |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 3.9 |
| Shipping Weight (kg) | 5 |
Product detail pictures:





Related Product Guide:
Top Ten Power Toothbrushes
Benefits of Melamine Dinnerware
Our products are greatly recognized and trustworthy by users and will fulfill continually shifting economic and social requires for Online Manufacturer for melamine kids dinnerware for Guatemala Factory, The product will supply to all over the world, such as: Sheffield , Spain , Argentina , Our company promises: reasonable prices, short production time and satisfactory after-sales service, we also welcome you to visit our factory at any time you want. Wish we have a pleasant and long terms business together!!!
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
Video Tutorial: How to print porcelain plate with combo heat press machine?
WHAT IS HEAT TRANSFER PRINTING OR SUBLIMATION PRINTING?
Heat Transfer Printing or Sublimation Printing is the process of transferring an images from a sublimation transfer paper with a sublimation inks to a large variety of products such as mug, puzzle, T-shirt etc.
See more tips from Heat Transfer Printing / Sublimation Printing expert @ www.DIYPrintingSupply.com
Just watch, if interested. To see what the top of my SNES looked like when I first got it, watch http://www.youtube.com/watch?v=SFeBd_2Y3OQ
THE INFORMATION IN THIS VIDEO IS NOT GIVEN WITH ANY GUARANTEE. I AM NOT RESPONSIBLE FOR ACCIDENTS INVOLVING CHEMICAL BURNS OR ANY OTHER LIABILITIES.
That being said, I did experience some oxidation reaction burning on my finger on my first attempt. My skin turned white where the chemical burn was happening, and it felt somewhere between burning and tingling. At first, I thought I just had dried cornstarch on my fingers and tried to wash it off. The white color would NOT come off.
I filled a bowl with warm water and added baking soda to neutralize the chemical, and soaked my fingers in it. Within 5 minutes most of the white was gone, and all the pain was gone. Within 15-20 minutes, ALL the white was gone.
KEEP THIS IN MIND!
This company can be well to meet our needs on product quantity and delivery time, so we always choose them when we have procurement requirements.











