Online Manufacturer for melamine dog bowl for Hongkong Factories
Online Manufacturer for melamine dog bowl for Hongkong Factories Detail:
| Specification | |
| Item Name | 7inch Melamine Dog Bowl |
| Item No. | PE020 |
| Shape | Round |
| Body Color | White |
| Decal Color | 4 colors print (if need) |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 6pcs/box,48pcs/carton |
| Dimensions | |
| Length | 17 cm |
| Width | 20.4 cm |
| Height | 6.5 cm |
| Capacity | N/A |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 10.5 |
| Shipping Weight (kg) | 11.8 |
Product detail pictures:

Related Product Guide:
Benefits of Melamine Dinnerware
Choosing The Best Dog Bowl and Feeder for Your Dog
We have a highly efficient team to deal with inquiries from customers. Our goal is "100% customer satisfaction by our product quality, price & our team service" and enjoy a good reputation among clients. With many factories, we can provide a wide range of Online Manufacturer for melamine dog bowl for Hongkong Factories, The product will supply to all over the world, such as: New Zealand , Pakistan , Liverpool , Hard work to keep making progress, innovation in the industry, make every effort to first-class enterprise. We try our best to build the scientific management model, to learn abundant professional knowledge, to develop advanced production equipment and production process , to create the first-call quality products, reasonable price , high quality of service , quick delivery , to give you create new value .
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
http://www.oxo.com/p-563-15-piece-everyday-kitchen-tool-set.aspx
Have all your essential kitchen tools in quick reach with OXO Good Grips 15 Piece Everyday Kitchen Tool Set. With our slim-lined, space efficient Stainless Steel Utensil Holder, you’ll be able to store a collection of OXO’s most important kitchen tools and gadgets. This set includes our Stainless Steel Utensil Holder which holds our Nylon Flexible Turner, 12″ Tongs with Nylon Heads, Nylon Square Turner, Nylon Spoon, Nylon Slotted Spoon, Grater, Swivel Peeler, Ice Cream Scoop, Potato Masher, Soft-handled Can Opener, 11″ Balloon Whisk, Silicone Spatula, Meat Tenderizer and a 4″ Pizza Wheel. Whether it’s your first set of kitchen tools or enhancing your current set, the OXO 15 Piece Everyday Kitchen Tool Set will bring value, function and style to any kitchen.
In general, we are satisfied with all aspects, cheap, high-quality, fast delivery and good procuct style, we will have follow-up cooperation!











