Online Manufacturer for melamine dinnerware set Export to Hongkong
Online Manufacturer for melamine dinnerware set Export to Hongkong Detail:
| Specification | |
| Item Name | 4pcs Melamine Dinnerware Set |
| Item No. | TZ008 |
| Shape | Round |
| Body Color | Red |
| Decal Color | 4 colors print (if need) |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 6sets/carton |
| Dimensions | |
| Length | 30 cm |
| Width | 30 cm |
| Height | 10 cm |
| Capacity | N/A |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 6.2 |
| Shipping Weight (kg) | 7.2 |
Product detail pictures:

Related Product Guide:
The Benefits Of Using Silicone Kitchen Utensils
Top Ten Power Toothbrushes
Our products are widely recognized and trusted by users and can meet continuously changing economic and social needs for Online Manufacturer for melamine dinnerware set Export to Hongkong, The product will supply to all over the world, such as: Bangladesh , Hanover , Malaysia , The company attaches great importance to product quality and service quality, based on the business philosophy "good with people, genuine to whole world, your satisfaction is our pursuit". we design products, According to customer's sample and requirements, to meet the needs of the market and offer different customers with personalized service. Our company warmly welcomes friends at home and abroad to visit, to discuss cooperation and seek common development!
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
For More Info or to Buy Now: http://www.hsn.com/products/seo/7751246?rdr=1&sourceid=youtube&cm_mmc=Social-_-Youtube-_-ProductVideo-_-423504
Margaritaville Glass Beverage Dispenser with Stand
You’ve cleaned, prepped, cooked, stirred and decorated. Now the last thing you want to do is spend your entire party serving drinks. This…
Prices shown on the previously recorded video may not represent the current price. View hsn.com to view the current selling price. HSN Item #423504
Sales manager is very enthusiastic and professional, gave us a great concessions and product quality is very good,thank you very much!











