Online Manufacturer for halloween melamine dinnerware to Madagascar Factories
Online Manufacturer for halloween melamine dinnerware to Madagascar Factories Detail:
| Specification | |
| Item Name | Halloween Melamine Dinnerware |
| Item No. | TZ007 |
| Shape | Round |
| Body Color | White |
| Decal Color | 4 colors print (if need) |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 24sets/carton |
| Dimensions | |
| Length | 49.4 cm |
| Width | 20.5 cm |
| Height | 2.2 cm |
| Capacity | N/A |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 5.2 |
| Shipping Weight (kg) | 6.3 |
Product detail pictures:




Related Product Guide:
Benefits of Melamine Dinnerware
Top Ten Power Toothbrushes
From the past few years, our firm absorbed and digested sophisticated technologies equally at home and abroad. Meanwhile, our organization staffs a group of experts devoted into the growth of Online Manufacturer for halloween melamine dinnerware to Madagascar Factories, The product will supply to all over the world, such as: USA , Wellington , Sweden , You can let us know your idea to develop unique design for your own model to prevent too much similar parts in the market! We will provide our best service to satisfy all your needs! You should contact us right away!
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
Azmat Khan Famous Crockery House All India Industrial Exhibition at Nampally, Hyderabad
► Watch More Business Videos at Indias Leading online business channel http://www.hybiz.tv
► Like us on Facebook: http://www.facebook.com/hybiz
► Watch More Videos on http://www.youtube.com/hybiztv
► Subscribe to HYBIZTV Channel: goo.gl/EEXqfu
Wide range, good quality, reasonable prices and good service, advanced equipment, excellent talents and continuously strengthened technology forces,a nice business partner.










