Online Exporter melamine ice cream bowls to Somalia Manufacturers
Online Exporter melamine ice cream bowls to Somalia Manufacturers Detail:
| Specification | |
| Item Name | 4inch Round Melamine Ice cream bowl |
| Item No. | BW207 |
| Shape | Round |
| Body Color | Colorful |
| Decal Color | 4 colors print (if need) |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 12pcs/box,72pcs/carton |
| Dimensions | |
| Length | 10 cm |
| Width | 10 cm |
| Height | 6.5 cm |
| Capacity | N/A |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | Melamine Ice Cream Spoon |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 5.3 |
| Shipping Weight (kg) | 6.5 |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Affordable Types of Dinnerware Sets
The Benefits Of Using Silicone Kitchen Utensils
Our advancement depends over the superior machines, exceptional talents and continually strengthened technology forces for Online Exporter melamine ice cream bowls to Somalia Manufacturers, The product will supply to all over the world, such as: French , Mozambique , Germany , Our company has already had a lot of top factories and professional technology teams in China, offering the best products, techniques and services to worldwide customers. Honesty is our principle, professional operation is our work, service is our goal, and customers' satisfaction is our future!
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
Sara Wang
Overseas Sales Department
————————————————————
Fax: +86-755-8962 1558
Mob: +86-139 2522 8576
Wechat: +86-139 2522 8576 (Whatsapp)
QQ: 2880635132
Email: export@yottaprinter.com
Website: http://www.yo-da.com
http:// www.yottaprinters.com
Zip code: 518172
Add: Gangbei Industrial Technology Park, Baohe Road, LongGang District, Shenzhen City, China
————————————————————
Welcome you visiting our factory in China
Products and services are very good, our leader is very satisfied with this procurement, it is better than we expected,











