Online Exporter melamine colander to Austria Factory
Online Exporter melamine colander to Austria Factory Detail:
| Specification | |
| Item Name | 6inch Round Melamine Colander |
| Item No. | BW257 |
| Shape | Round with handle |
| Body Color | Blue/Red |
| Decal Color | 4 colors print (if need) |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 12pcs/box,72pcs/carton |
| Dimensions | |
| Length | 15.3 cm |
| Width | 18.3 cm |
| Height | 5.3 cm |
| Capacity | N/A |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 9.5 |
| Shipping Weight (kg) | 10.8 |
Product detail pictures:




Related Product Guide:
Choosing The Best Dog Bowl and Feeder for Your Dog
Top Ten Power Toothbrushes
With this motto in mind, we've come to be one of quite possibly the most technologically innovative, cost-efficient, and price-competitive manufacturers for Online Exporter melamine colander to Austria Factory, The product will supply to all over the world, such as: United States , Lesotho , California , Our company always provides good quality and reasonable price for our customers. In our efforts, we already have many shops in Guangzhou and our products have won praise from customers worldwide. Our mission has always been simple: To delight our customers with best quality hair products and deliver on time. Welcome new and old customers to contact us for the future long term business relationships.
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
http://bit.ly/1JHSgJf – The Neater Feeder Cat Bowl is the perfect feeding station for your pets. The Neater Feeder will contain spills and splashes and keep spilled food and spilled water seperate and also has the following advantages over other cat bowls :-
- Kick proof; accidents happen but they don’t have to ruin your floor
- Spill proof; food stays on top and water drains below
- Elevated; elevated feeding position is good for digestion and joints
- Comfortable: contoured design allows easy access for cats and dogs of all sizes
- Measures 14.5 x 9.5 x 6-inches; front wall height is 3.75-inches; bowl height is 2-inches
Place as bid now on MachineryMax.Com.
Wide range, good quality, reasonable prices and good service, advanced equipment, excellent talents and continuously strengthened technology forces,a nice business partner.










