OEM/ODM Supplier for melamine solo cup for Plymouth Manufacturers
OEM/ODM Supplier for melamine solo cup for Plymouth Manufacturers Detail:
| Specification | |
| Item Name | 16oz Melamine Solo Cup |
| Item No. | CP006 |
| Shape | Round |
| Body Color | Coloful |
| Decal Color | 4 colors print (if need) |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 6pcs/box,72pcs/carton |
| Dimensions | |
| Length | 10 cm |
| Width | 10 cm |
| Height | 12 cm |
| Capacity | 16 oz |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 8.2 |
| Shipping Weight (kg) | 9.5 |
Product detail pictures:




Related Product Guide:
The Benefits Of Using Silicone Kitchen Utensils
Top Ten Power Toothbrushes
During the past few years, our business absorbed and digested state-of-the-art technologies the two at home and abroad. Meanwhile, our firm staffs a group of experts devoted to your development of OEM/ODM Supplier for melamine solo cup for Plymouth Manufacturers, The product will supply to all over the world, such as: Serbia , Kuwait , Zambia , With the aim of "compete with good quality and develop with creativity" and the service principle of "take customers' demand as orientation", we will earnestly provide qualified products and good service for domestic and international customers.
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
Shop Tupperware at the Dining amp; Entertaining store. Free Shipping on eligible items. Everyday low..
For more details please visit: http://po.st/tiv6YS Thank You!
Tupperware Servalier 5-pc Serving Bowl Set Red Food Savers Serving Bowls
https://www.youtube.com/watch?v=th7lL0mc3oY
For More Info or to Buy Now: http://www.hsn.com/products/seo/7751246?rdr=1&sourceid=youtube&cm_mmc=Social-_-Youtube-_-ProductVideo-_-423504
Margaritaville Glass Beverage Dispenser with Stand
You’ve cleaned, prepped, cooked, stirred and decorated. Now the last thing you want to do is spend your entire party serving drinks. This…
Prices shown on the previously recorded video may not represent the current price. View hsn.com to view the current selling price. HSN Item #423504
We are old friends, the company's product quality has been always very good and this time the price is also very cheap.











