OEM/ODM Supplier for 6.25inch melamine coaster placemat to Canada Manufacturers
OEM/ODM Supplier for 6.25inch melamine coaster placemat to Canada Manufacturers Detail:
| Specification | |
| Item Name | 6.25inch Melamine Coasters Placemat |
| Item No. | PT174 |
| Shape | Round |
| Body Color | White |
| Decal Color | 4 colors print |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 12pcs/box,96pcs/carton |
| Dimensions | |
| Length | 15.9 cm |
| Width | 13.9 cm |
| Height | 1 cm |
| Capacity | N/A |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 9.3 |
| Shipping Weight (kg) | 10.5 |
Product detail pictures:

Related Product Guide:
Choosing The Best Dog Bowl and Feeder for Your Dog
Affordable Types of Dinnerware Sets
We pursue the administration tenet of "Quality is remarkable, Services is supreme, Status is first", and will sincerely create and share success with all customers for OEM/ODM Supplier for 6.25inch melamine coaster placemat to Canada Manufacturers, The product will supply to all over the world, such as: Puerto Rico , Dominica , Denver , Wide selection and fast delivery to suit your needs! Our philosophy: Good quality, great service, keep improving. We've been looking forward that more and more oversea friends join in our family for further development near the future!
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
Anny’s Plastic Tableware is a reputed Manufacturer & Supplier Of best Disposable Plastic tableware and packaging. http://www.annysplastictableware.com supply aluminum foil rolls, foil airline lunch boxes, foil bakery pans, foil take-out containers, plastic disposable plates and bowls, promotion imprinted plastic cups and glasses, wedding plastic tableware, plastic dessert cups, disposable plastic flatware etc. We also provide custom-made products.For more details visite : http://www.annysplastictableware.com
We’d love to hear from you!
Tel: +86-579-87654106
Email: sales@annysplastictableware.com
Add: Room 203, Unit 2, Building 3, TIANYIJIAYUAN, Xi’nan Rd, Wuyi County, Zhejiang
Province, China.
Let’s connect with us
In general, we are satisfied with all aspects, cheap, high-quality, fast delivery and good procuct style, we will have follow-up cooperation!











