OEM/ODM Manufacturer melamine chip and dip plate to United States Manufacturer
OEM/ODM Manufacturer melamine chip and dip plate to United States Manufacturer Detail:
| Specification | |
| Item Name | 13inch Round Melamine Chip and Dip Plate |
| Item No. | PT070 |
| Shape | Round |
| Body Color | White |
| Decal Color | 4 colors print |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 6pcs/box,24pcs/carton |
| Dimensions | |
| Length | 33 cm |
| Width | 33 cm |
| Height | 2.4 cm |
| Capacity | N/A |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 6.5 |
| Shipping Weight (kg) | 7.7 |
Product detail pictures:





Related Product Guide:
Benefits of Melamine Dinnerware
The Benefits Of Using Silicone Kitchen Utensils
We not only will try our greatest to supply outstanding services to every shopper, but also are ready to receive any suggestion offered by our buyers for OEM/ODM Manufacturer melamine chip and dip plate to United States Manufacturer, The product will supply to all over the world, such as: Florence , Monaco , Morocco , We confirm to public, cooperation, win-win situation as our principle, adhere to the philosophy of make a living by quality, keep developing by honesty , sincerely hope to build up a good relationship with more and more customers and friends, to achieve a win-win situation and common prosperity.
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
In this video I show you the Buy Mr. Clean Magic Eraser Cleaning Pads 8-Count Box on ✓ FREE SHIPPING on qualified. For more details please visit: http://po.st/KEOezM Thank You!
Great Mr Clean Magic Eraser Cleaning Pads 8-Count Bo Review
Mr Clean Magic Eraser Cleaning Pads 8-Count Bo Test
Mr Clean Magic Eraser Cleaning Pads 8-Count Bo Unboxing
Review Mr Clean Magic Eraser Cleaning Pads 8-Count Bo Hands-on
https://www.youtube.com/watch?v=U_g1_1MCl6E
In general, we are satisfied with all aspects, cheap, high-quality, fast delivery and good procuct style, we will have follow-up cooperation!











