OEM/ODM Factory for melamine salad bowl for Dominica Manufacturers
OEM/ODM Factory for melamine salad bowl for Dominica Manufacturers Detail:
| Specification | |
| Item Name | 6inch Round Melamine Salad Bowl |
| Item No. | BW260 |
| Shape | Round |
| Body Color | White |
| Decal Color | 4 colors print (if need) |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 12pcs/box,72set/carton |
| Dimensions | |
| Length | 15.2 cm |
| Width | 15.2 cm |
| Height | 6.7 cm |
| Capacity | N/A |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 8 |
| Shipping Weight (kg) | 9.3 |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
The Benefits Of Using Silicone Kitchen Utensils
Affordable Types of Dinnerware Sets
We usually continually offer you the most conscientious consumer services, along with the widest variety of designs and styles with finest materials. These initiatives include the availability of customized designs with speed and dispatch for OEM/ODM Factory for melamine salad bowl for Dominica Manufacturers, The product will supply to all over the world, such as: Jamaica , Netherlands , Doha , You can let us know your idea to develop unique design for your own model to prevent too much similar parts in the market! We will provide our best service to satisfy all your needs! You should contact us right away!
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
IKEA Hack: This video shows how to make a custom 6″ base cabinet and door using parts from IKEA. You can use these same techniques to customize any IKEA cabinet to fit your specific needs.
http://www.nwhomeworks.com
Episode 63 ~ Makita D-51297 9 Piece TCT Universal Holesaw Kit
Able to cut a wide variety of materials including, vitrified ceramic, bricks, plaster board, plastics, melamine, hard woods, chipboard and MDF. Robust and durable with strong TCT teeth produce excellent results.
Get your set from Toolstop. http://www.toolstop.co.uk/makita-d-51297-holesaw-set-tct-multi-material-9-pieces-p71396
The Universal Makita Holesaw Kit – suitable for plumbers, electricians, carpenters and general builders.
Capable of cutting a wide variety of materials including: vitrified, bricks, plaster board, plastics, melamine, hard woods, chipboard and MDF.
The Makita D-51297 is robust and durable, with strong TCT teeth produce excellent results.
This 9 piece Holesaw Kit includes 6 Holesaws, Pilot Drill 10x100mm, TCT Pilot Drill 8x100mm and 13mm Hex Shank adaptor for 19-105mm diameter.
The universal holesaw, suitable for plumblers, electricians, carpenters and general builders. Able to cut a wide variety of materials including, virified, bricks, plaster board, melamine, hard woods, chipboard and MDF. Robust and durable with strong TCT teeth produce excellent results.
The Quick Release pilot drill and the core body not only allow speedy size changes but is a safer method for the user.
PROTect SDS arbor is specially shortened to prevent accidental hammer action engaging, protecting the core from damage.
The enlarged boring chamber and the waste exhaust slots ensure speedy drilling is achieved and vibration is controlled to a minimum due to the optimised body geometry.
===================================================
Don’t forget to stay up to date with Skill Builder!
Join our mailing list – http://skill-builder.uk/join
Visit our website – http://skill-builder.uk
See our Tweets – https://twitter.com/skillbuilderuk
See our Facebook Page – https://www.facebook.com/skillbuilderchannel
See our Pins – https://www.pinterest.com/skillbuilder1
Good quality, reasonable prices, rich variety and perfect after-sales service, it's nice!











