OEM/ODM Factory for melamine cutting board for United Arab Emirates Manufacturers
OEM/ODM Factory for melamine cutting board for United Arab Emirates Manufacturers Detail:
| Specification | |
| Item Name | 9.25inch Melamine Cutting Board |
| Item No. | PT133 |
| Shape | Rectangle |
| Body Color | White |
| Decal Color | 4 colors print |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 12pcs/box,48pcs/carton |
| Dimensions | |
| Length | 23.3 cm |
| Width | 14.3 cm |
| Height | 0.3 cm |
| Capacity | N/A |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 7.2 |
| Shipping Weight (kg) | 8.5 |
Product detail pictures:



Related Product Guide:
Top Ten Power Toothbrushes
Affordable Types of Dinnerware Sets
We've been proud with the significant shopper fulfillment and wide acceptance due to our persistent pursuit of top of the range both of those on solution and repair for OEM/ODM Factory for melamine cutting board for United Arab Emirates Manufacturers, The product will supply to all over the world, such as: Tajikistan , Swedish , Chile , Welcome to visit our company, factory and our showroom where displays various products that will meet your expectation. Meanwhile, it is convenient to visit our website, and our sales staff will try their best to provide you the best service. Please contact us if you need more information. Our aim is to help customers realize their goals. We are making great efforts to achieve this win-win situation.
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
Putting the fun in “functional” Zak Designs Garden Series is known for its whimsical pop art pieces that is sure to bring spring into your home all year around. The Garden Series features tabletop and kitchen prep items that are shaped like whimsical flowers. Items in the Garden Series are perfect for seasonal gift giving and entertaining. The Rose Bowl sets are available in the large serving size or condiment size while the colander sets feature a unique and functional patented sculpted rose design. See more at: http://www.zak.com/zak_garden_series_collection?utm_source=youtube&utm_medium=link&utm_content=garden_colanders
As a veteran of this industry, we can say that the company can be a leader in the industry, select them is right.











