OEM/ODM Factory for Heart shaped plate to United Arab emirates Importers
OEM/ODM Factory for Heart shaped plate to United Arab emirates Importers Detail:
| Specification | |
| Item Name | 5.5inch Melamine Heart shaped Plate |
| Item No. | PT001 |
| Shape | Heart |
| Body Color | White/Red |
| Decal Color | 4 colors print |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 12pcs/box,96pcs/carton |
| Dimensions | |
| Length | 14 cm |
| Width | 17 cm |
| Height | 1.2 cm |
| Capacity | N/A |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 9.6 |
| Shipping Weight (kg) | 10.8 |
Product detail pictures:



Related Product Guide:
Affordable Types of Dinnerware Sets
Benefits of Melamine Dinnerware
We've got a really efficient group to deal with inquiries from prospects. Our purpose is "100% customer fulfillment by our product excellent, price & our group service" and enjoy a superb track record amid clientele. With many factories, we can easily deliver a wide selection of OEM/ODM Factory for Heart shaped plate to United Arab emirates Importers, The product will supply to all over the world, such as: Houston , Istanbul , Sweden , Now, we are trying to enter new markets where we do not have a presence and developing the markets we have now the already penetrated. On account of superior quality and competitive price , we'll be the market leader, be sure to don??¥t hesitate to contact us by phone or email, if you are interested in any of our solutions.
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
A tray is a shallow platform designed for carrying things. It can be fashioned from numerous materials, including silver, brass, sheet iron, paperboard, wood, melamine, and molded pulp. Trays range in cost from inexpensive molded pulp trays which are disposable, to inexpensive melamine trays used in cafeterias, to mid-priced wooden trays used in a home, to expensive silver trays used in luxury hotels. Some examples have raised galleries, handles, and short feet for support.
Trays are flat, but with raised edges to stop things from sliding off of them. They are made in a range of shapes but are commonly found in oval or rectangular forms, sometimes with cutout or attached handles with which to carry them.
This video is targeted to blind users.
Attribution:
Article text available under CC-BY-SA
Creative Commons image source in video
A nice supplier in this industry, after a detail and careful discussion, we reached a consensus agreement. Hope that we cooperate smoothly.











