OEM/ODM China melamine salad bowl to Mexico Factory
OEM/ODM China melamine salad bowl to Mexico Factory Detail:
| Specification | |
| Item Name | 6inch Round Melamine Salad Bowl |
| Item No. | BW260 |
| Shape | Round |
| Body Color | White |
| Decal Color | 4 colors print (if need) |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 12pcs/box,72set/carton |
| Dimensions | |
| Length | 15.2 cm |
| Width | 15.2 cm |
| Height | 6.7 cm |
| Capacity | N/A |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 8 |
| Shipping Weight (kg) | 9.3 |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Choosing The Best Dog Bowl and Feeder for Your Dog
Benefits of Melamine Dinnerware
It adheres for the tenet "Honest, industrious, enterprising, innovative" to develop new products and solutions continuously. It regards shoppers, success as its individual success. Let us produce prosperous future hand in hand for OEM/ODM China melamine salad bowl to Mexico Factory, The product will supply to all over the world, such as: Grenada , Gabon , Uruguay , We insist on "Quality First, Reputation First and Customer First". We are committed to providing high-quality products and good after-sales services. Up to now, our products have been exported to more than 60 countries and areas around the world, such as America, Australia and Europe. We enjoy a high reputation at home and abroad. Always persisting in the principle of "Credit, Customer and Quality", we expect cooperation with people in all walks of life for mutual benefits.
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
I am a novice wood turner, and in the last week or so I went on ebay and got a 3/8″ bowl gouge and a sorby hollowing tool. Yesterday I used them to have a go at …
This supplier's raw material quality is stable and reliable, has always been in accordance with the requirements of our company to provide the goods that quality meet our requirements.











