OEM/ODM China melamine pizza plate Export to Tajikistan
OEM/ODM China melamine pizza plate Export to Tajikistan Detail:
| Specification | |
| Item Name | 9inch Melamine Pizza Plate |
| Item No. | PT180 |
| Shape | Triangle |
| Body Color | White |
| Decal Color | 4 colors print |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 12pcs/box,96pcs/carton |
| Dimensions | |
| Length | 22.3 cm |
| Width | 22.3 cm |
| Height | 1 cm |
| Capacity | N/A |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 10 |
| Shipping Weight (kg) | 11.3 |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Choosing The Best Dog Bowl and Feeder for Your Dog
The Benefits Of Using Silicone Kitchen Utensils
We are going to dedicate ourselves to providing our esteemed buyers together with the most enthusiastically thoughtful products and services for OEM/ODM China melamine pizza plate Export to Tajikistan, The product will supply to all over the world, such as: Mecca , Jordan , Grenada , To win customers' confidence, Best Source has set up a strong sales and after-sales team to provide the best product and service. Best Source abides by the idea of "Grow with customer" and philosophy of "Customer-oriented" to achieve cooperation of mutual trust and benefit. Best Source will always stand ready to cooperate with you. Let's grow together!
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
Acacia Products Pty Ltd
6 Vicars Place
Wetherill Park 2164
Phone: (02) 9756 6077
Fax: (02) 97654 0173
sales@acaciaproducts.com.au
5000 Plastic Plates per Hour
Keiffel Thermoforming Line Model KL3-SK Punch 20/2 KMST
Shrink wrapped and ready for packing in cartons
Total Line Including
Tooling for Plastic Plates
X(mm)Y (mm)FormingPunch
Large Oval Plate2302956 up3 up
Small Oval Plate2102756 up3 up
Large Round Plate2602604 up2 up
Small Round Plate2302306 up3 up
Consisting Of:
•Hopper Loader
•Master Path Feeder
•Extruder
•Die
•Cooling Calendar
•Thermo Former
•Punch
•Scrap Recovery Granulator
•Conveying System
•Shrink Wrapper
•Shrink Heater
•Stacker
•Drawings & Manuals
In China, we have purchased many times, this time is the most successful and most satisfactory, a sincere and realiable Chinese manufacturer!











