OEM/ODM China Melamine Childrens Plate Wholesale to UAE
OEM/ODM China Melamine Childrens Plate Wholesale to UAE Detail:
| Specification | |
| Item Name | 8inch Melamine Childrens Plate |
| Item No. | PT010 |
| Shape | Hello Kitty |
| Body Color | White/Red |
| Decal Color | 4 colors print |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 12pcs/box,48pcs/carton |
| Dimensions | |
| Length | 20.2 cm |
| Width | 20.2 cm |
| Height | 3 cm |
| Capacity | N/A |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 8.7 |
| Shipping Weight (kg) | 9.7 |
Product detail pictures:



Related Product Guide:
The Benefits Of Using Silicone Kitchen Utensils
Top Ten Power Toothbrushes
We have advanced equipment. Our products are exported to the USA, the UK and so on, enjoying a good reputation among customers for OEM/ODM China Melamine Childrens Plate Wholesale to UAE, The product will supply to all over the world, such as: St. Petersburg , Finland , Maldives , Due to the stability of our items, timely supply and our sincere service, we are able to sell our merchandise not only over the domestic market, but also exported to countries and regions, including the Middle East, Asia, Europe and other countries and regions. At the same time, we also undertake OEM and ODM orders. We will do our best to serve your company, and establish a successful and friendly cooperation with you.
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
Jada’s school project in December, 2010 was to make a commercial for a made up product. Unfortunately, it was recorded with a low quality camera, but the result is still pretty clever, and we’re proud of her.
We specially produce: POF 0.012-0.03(fold film),CCP-L-type automatic packaging machine series, CCP-H-type horizontal (pillow) packaging machine series, Automatic film laminating sealmachine,automatic modified atmosphere packaging machine,side sealing packing machine, CCP-sleeve type packaging machine ,CCP-Jet heat shrink machine, POF shrink film 2-1 shrink packing machine. plastic bottles packaging machine,2-1 shrink packing machine,sleeve type packaging machine,Jet heat shrink machine,side sealing packing machine,sewing thread shrink wrap machine,automatic hardware packing machine,biscuit / cookie packing machine,automatic axle packaging machine,candy packing machine
This manufacturers not only respected our choice and requirements, but also gave us a lot of good suggestions, ultimately, we successfully completed the procurement tasks.











