OEM/ODM China melamine butter knife Wholesale to European
OEM/ODM China melamine butter knife Wholesale to European Detail:
| Specification | |
| Item Name | 6inch Melamine Butter Knife |
| Item No. | FW002 |
| Shape | Knife |
| Body Color | White |
| Decal Color | 4 colors print (if need) |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 24pcs/box,192pcs/carton |
| Dimensions | |
| Length | 15 cm |
| Width | 2.6 cm |
| Height | 0.8 cm |
| Capacity | N/A |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 5.8 |
| Shipping Weight (kg) | 6.8 |
Product detail pictures:



Related Product Guide:
Benefits of Melamine Dinnerware
The Benefits Of Using Silicone Kitchen Utensils
"Sincerity, Innovation, Rigorousness, and Efficiency" could be the persistent conception of our enterprise to the long-term to produce together with clients for mutual reciprocity and mutual profit for OEM/ODM China melamine butter knife Wholesale to European, The product will supply to all over the world, such as: Croatia , Spain , Madrid , Our company will adhere to "Quality first, , perfection forever, people-oriented , technology innovation"business philosophy. Hard work to keep making progress, innovation in the industry, make every effort to first-class enterprise. We try our best to build the scientific management model, to learn abundant skilled knowledge, to develop advanced production equipment and production process , to create the first-call quality solutions, reasonable price , high quality of service , quick delivery , to offer you create new value .
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
How to paint kitchen cabinets yourself for under £50! I painted my kitchen cupboards without removing the doors & without much sanding and priming. If you want to makeover your kitchen by painting the units I recommend it. I’m really pleased with the results so I would encourage anyone to consider doing this before ripping out their entire kitchen!
Please subscribe to my channel & give this video a thumbs up if it helped you
– https://www.youtube.com/channel/UCbUhO-tut97b5IQhZ3i7TMA
How to Paint a room in a day: https://www.youtube.com/watch?v=kVAdDCS9xn8
How to get rid of wallpaper bubbles: https://www.youtube.com/watch?v=oM9tPvfSdLc
Further information:
I used kitchen cupboard paint, as an alternative to chalk paint / Annie Sloan. It’s great to paint Laminate Cupboard doors, MDF doors, or Wooden cupboard doors. I used the colour ‘Mineral stone’ (grey / gray paint), I think white, antique white, dark brown or duck egg blue are all great kitchen door paint colours too.
I used half a tin of the primer & 1 and a half tins of the cupboard paint to do my kitchen which is made up of 11 units.
If you have any questions please post them below, and if you do a similar project, good luck and please let me know how you get on! Here are links to all of the products I used:
* WILKO FURNITURE PAINT – http://goo.gl/RcAm40
* WILK FURNITURE PRIMER PRIMER – http://goo.gl/54JRWR
* ROLLER & TRAY – http://goo.gl/AqWWcM
* AWKWARD REACH PAINT BRUSH BRUSH – http://goo.gl/DXAAwn
* SUGAR SOAP – http://goo.gl/C4iJCu
* ANGLED SANDING SPONGES – http://goo.gl/vPKqrp
If you do a similar project please tag me in your before and after pictures, I’d love to see them
Insta: @mistercarrington
Twitter: @_mrcarrington
—————————————————————————————————————-
How to Paint Kitchen Cupboards / How to paint kitchen cabinets / How to paint kitchen cabinets grey / how to paint kitchen units / how top paint laminate kitchen cupboards / how to paint kitchen cupboards uk / how to paint kitchen cupboards yourself / how to paint kitchen cupboards without taking the doors off / how to paint kitchen cupboards white
In general, we are satisfied with all aspects, cheap, high-quality, fast delivery and good procuct style, we will have follow-up cooperation!











