OEM Manufacturer melamine two tone cups to Jordan Manufacturer
OEM Manufacturer melamine two tone cups to Jordan Manufacturer Detail:
| Specification | |
| Item Name | 380ml Melamine Two Tone Cups |
| Item No. | CP007 |
| Shape | Round |
| Body Color | Coloful |
| Decal Color | 4 colors print (if need) |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 6pcs/box,72pcs/carton |
| Dimensions | |
| Length | 9 cm |
| Width | 9 cm |
| Height | 9.2 cm |
| Capacity | 380 ml |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 7 |
| Shipping Weight (kg) | 8.2 |
Product detail pictures:



Related Product Guide:
Benefits of Melamine Dinnerware
Choosing The Best Dog Bowl and Feeder for Your Dog
To be the stage of realizing dreams of our employees! To build a happier, more united and more professional team! To reach a mutual benefit of our customers, suppliers, the society and ourselves for OEM Manufacturer melamine two tone cups to Jordan Manufacturer, The product will supply to all over the world, such as: US , Peru , Germany , We have been fully aware of our customer's needs. We deliver high quality products, competitive prices and the first class service. We would like to establish good business relationships as well as friendship with you in the near future.
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
http://www.makkarplasticindustries.com/
Lately we have joined the family of Acrylic Dinnerware. Makkar Plastic Industries has a long-standing tradition of excellence in craftsmanship, quality and service. Today, like never before and like nowhere else, this tradition extends to the finest, widest variety of home products available in the market. This commitment to being responsive to its customers, and to adapting its products and policies to their ever-changing needs, has enabled Makkar Plastic Industries to prosper.
We manufacture high quality acrylic products at surprising prices. We have 70 designs in which you can choose dinner sets and other plastic crockery for your family.
Dinner Sets Pathankot
Tableware Pathankot
Plastic Crockery Pathankot
Acrylic products Pathankot
Square Plates Pathankot
kitchenware Pathankot
Dinnerware Pathankot
Black Dinner Sets Pathankot
Orange Dinner Sets Pathankot
Red Dinner Sets Pathankot
Fancy Acrylic items Pathankot
Superb technology, perfect after-sales service and efficient work efficiency, we think this is our best choice.











